„Ez a weboldal az Európai Unió pénzügyi támogatásával jött létre és újul meg. Minden publikált anyagért az Ukrajna Média Centrum felel, amely nem feltétlenül egyezik meg az Európai Unió nézőpontjával” – ez a szöveg áll annak az ukrán internetes portálnak az oldalán, amely saját bevallása szerint a háború kitöréskor jött létre abból a célból, hogy a külföldi sajtóorgánumok, stábok ukrajnai munkáját segítse. Négy helyen van irodájuk a háború sújtotta országban: Kijevben, Odesszában, Harkovban és Lembergben. Segítenek az eltévedt és tanácstalan külföldi újságírónak akkreditációt készíteni, a kormányhoz kapcsolatot találni, a kormánytagok és a különféle szakértők sajtótájékoztatóin részt venni, valamint az arra igényt tartó stáboknak sajtótúrákat szervezni az oroszoktól visszafoglalt területeken. Továbbá, a produceri irodájuk még az érdekes témák és hősök felkutatásához is kezet nyújt.
Mindez szép és jó, legalábbis a terepet nem ismerő, lustább külföldi újságíró számára, aki így kellemesen vodkázhat a kijevi Hrestyátikon, míg a szakma sava-borsát jelentő háttérmunkát valakik elvégzik helyette.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy az Ukrajna Média Centrum nevet viselő csoport már a bemutatkozásakor elárulja magáról, hogy a szakmaiságot vagy pedig az olcsó propagandát fogja kínálni a hozzájuk tévedő nyugati újságírónak. Így tehát, ahogy azt a jelenlegi ukrán valóság megkívánja, abban szándékosan kisbetűvel írják az Orosz Föderáció nevét.
Ezek mellett természetesen további tanácsokat is adnak a kelet-európai országba tévedő tudósítóknak, hogy mit szabad és mit nem. Például elmondják, hogy hogyan kell helyesen leírni és kiejteni ukránosan – az eredeti orosz nevüket mellőzve – a települések neveit. Eszerint nem Kijev hanem Kyiv, nem Harkov, hanem Kharkiv, nem Dnyepr, hanem Dnipro, és nem Donbász, hanem Donbas, végül Odessza is csak Odesa lehet. Fontosnak tartják megosztani azt is, hogy mi az, amit nyilvánosságra lehet hozni és mi az, ami hadititoknak minősül. Megtudhatjuk azt is, hogy kiknek segítenek híradókat készíteni, de a paletta széles, pl: Szabad Európa Rádió, SVT (Svédország), CBS News (Kanada), Al Jazeera (angol), Zeit Online (Németország), Latvijas Radio (Lettország), Avvenire (Olaszország), Belsat TV, CGTN (Kína)