Lassan a végéhez közeledik a nyár, az illetékes szervezetek világszerte már azt számolgatják, hogyan alakul majd az idei turisztikai szezon. Főként azok után, hogy a koronavírus-járvány hatalmas veszteségeket okozott a szektornak, a helyreállás pedig nem sima menet. Jól mutatja ezt a Központi Statisztikai Hivatal elemzése, amely összegezte a tavalyi számokat. Ez azért fontos, mert így utólag már rálátni a teljes múlt évre.
A számokból kiderül, hogy 2022-ben világviszonylatban a nemzetközi utazásokon részt vevők száma az előző évhez képest több mint kétszeresére emelkedett (102 százalékkal). A járványt megelőző globális turisztikai forgalom azonban nem állt helyre, mivel ez a 2019. évinek még mindig csak 63 százaléka volt. A globális turizmus 64 százalékát az Európa turisztikai régió idegenforgalma jelentette, amely egy év alatt 92 százalékkal bővült, azonban mintegy ötödével elmaradt a 2019. évitől.
A kontinens országaiba összesen 585 millió külföldi turista érkezett, a járványt megelőző években megszokott 600–800 millió látogató helyett. Minden turisztikai régióban nőtt a vendégforgalom, azonban az európainál kisebb éves növekedést csak az amerikai kontinens mutatott.
Az Európai Unióban a szálláshelyek vendégéjszakáinak a száma (2,7 milliárd) 49 százalékkal emelkedett az előző évhez képest, de 5,2 százalékkal elmaradt a 2019. évitől. Csaknem két évtizeden át tartó dinamikus forgalombővülést állítottak meg a járvány terjedésének visszaszorítására hozott utazási korlátozások, ezek hatására a vendégéjszakákban mért vendégforgalom 2020-ban a tagországok mindegyikében csökkent. A korlátozások feloldásával 2021-ben érzékelhető volt a visszarendeződés, 2022-ben az országok mindegyikében nőtt (18 és 81 százalék között) a szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma. A visegrádi országok közül Csehországban, Magyarországon és Szlovákiában az uniós átlag felett (51–58 százalékkal), míg Lengyelországban az alatt (43 százalékkal) emelkedett a forgalom az előző évihez képest.