Francia állampolgárságot szerzett Stanley Johnson, a brit miniszterelnök, Boris Johnson édesapja, aki továbbra is az Európai Unió tagja szeretett volna lenni a brexitet követően. Stanley Johnson az Egyesült Királyság EU-tagságáról szóló 2016-os népszavazáson is arra voksolt, hogy az Európai Unióban maradjanak, míg éppen fia volt az, aki kivezette az országot a blokkból 2020 végén. Az idősebb Johnson már a britek uniós kilépése előtt bejelentette, hogy francia állampolgárságért folyamodik.
Ismét az Európai Unió tagjának érzem magam, ez nagyszerű
– örvendezett a minap Stanley Johnson, aki 1979 és 1984 között az Európai Parlament képviselője volt, s most azzal viccelődött, hogy újra jelöltethetné magát, ezúttal viszont Franciaország színeiben.
Édesapja örömhírére a brit miniszterelnök mindössze annyit reagált: „magnifique”
– azaz a csodálatos szó francia megfelelőjével. A brit miniszterelnöki hivatal, a Downing Street közleményében ugyanakkor hozzátette: a döntés a kormányfő édesapjának személyes ügye.
Stanley Johnson egyébként édesanyja révén jogosult a francia állampolgárságra.
– Ha jól tudom, valójában francia vagyok. Édesanyám Franciaországban született, az ő édesanyja és nagyanyja pedig teljesen franciák voltak. Tehát ez a döntés igazából arról szól, hogy igényt tartottam arra, ami már egyébként is az enyém – magyarázta a 81 éves férfi. Miközben Boris Johnson apját leginkább szentimentális érzések vezérelték döntése meghozatalában, elmondta azt is, hogy egy gesztust akart tenni az EU felé.
Bár az Egyesült Királyság elhagyta az Európai Uniót, továbbra is Európához tartozunk
– jelentette ki. Stanley Johnsonnak ráadásul nem kell lemondania brit állampolgárságáról azzal, hogy francia polgárrá is vált.
A brexitről szóló népszavazást követően egyébként Nagy-Britanniában jelentősen megugrott azok száma, akik állampolgársági kérelmet nyújtottak be valamely másik uniós országnál: 2017-ben összesen 13 141-en, míg 2016-ban csupán 5056-an, 2015-ben pedig még ennél is kevesebben, 1826-an.
A brexitmegállapodásra pedig még mindig nem tudtak pontot tenni a felek, ami továbbra is feszültséget gerjeszt Brüsszel és London között.
A brit kormány a héten ugyanis bejelentette, egyoldalúan módosítaná az egyezséghez csatolt észak-írországi protokollt. Észak-Írországban nemrég választották újra a helyi parlamentet, ám a legnagyobb protestáns erő, a második helyen végzett EU-szkeptikus Demokratikus Unionista Párt (DUP) közölte: addig nem delegál kormányfőhelyettest a felekezeti hatalommegosztáson alapuló kormányba, amíg a protokoll ügye meg nem oldódik. A brit uniós kilépésről szóló megállapodás Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi része között, az Ír-tengeren alakított ki vámhatárt annak érdekében, hogy elkerüljék az Ír-szigeten belüli fizikai határ felállítását. Az unionisták ugyanakkor sérelmezik, hogy a brexit miatt kötelező vámellenőrzések sújtják a Nagy-Britanniából Észak-Írországba érkező árukat, és így elszakítják az országukat az Egyesült Királyság többi részétől.
Borítókép: Stanley Johnson és fia, Boris Johnson (Fotó: Europress/AFP/Tolga Akmen )