A Transglobal World Music Chart (TWMC) világzenei toplistáját márciusban a szaharai Aziza Brahim vezeti Mawja című lemezével (kiadó: Glitterbeat), a második helyre a portugál énekesnő, Lina Fado Camoes című albuma került (Galileo Music Communication), a harmadikra az indiai Shakti This Moment című anyaga (Abstract Logix).
Decemberben jelent meg Cserepes Károly remixsorozatának hatodik és egyben záróalbuma, a Pink. A Blacklake (2016), a My Name is Elvis Presley (2018), a The Big Slalom (2020), a Nachtmusik (2021) és a The Sold Girl (2022) című Cserepes remixlemezek után ez az album is sikereket arat a világzenei piacon, játsszák a rádiók világzenei műsorai az Egyesült Államoktól Ausztráliáig.
A lemez zenei anyaga hatvan-hetven évvel ezelőtti felvételek felhasználásával született.
Az alkotó olyan legendás népi mesterek – énekesek, zenészek – előtt tiszteleg és mond köszönetet az album ismertetőjében, mint többek között Zerkula János Gyimesközéplokról, Tankó Berta Gyimesfelsőlokról vagy Murguly Lajos Nagyecsedről.
– A remixmódszerrel a célom az volt, hogy néhány nagyszerű régi magyar folklór énekest egy szélesebb, nem szakmai közönségnek archív eredetben, mégis újszerű hangkörnyezetben mutassak meg. Úgy gondolom, hogy ezek az archív felvételek képviselhetik a leghitelesebben a magyar népdalok stílusát és szellemiségét.
Koncepcióm másik része, hogy népdalainkat mindig valamilyen távolabbi, idegen zenei elemekkel, tradicionális és elektronikus mintákkal hozzam összefüggésbe.
Az ilyen elidegenítő hangszerelés célja, hogy hozzásegítse a hallgatót egy bizonyos távolságtartáshoz, mi, szakmabeliek pedig kevesebb elfogultsággal tekinthessünk arra, ami olyan közel áll a szívünkhöz – idézte Cserepes Károlyt a közlemény.
Cserepes korábbi, Nachtmusik című lemeze (amelyet szintén a Fonó adott ki) 2022-ben a 64. helyen zárt a World Music Charts Europe legjobb 200 albuma között.
Borítókép: Cserepes Károly a 2023-as Fonogram-díjjal (Forrás: Fonogram – Magyar Zenei Díj)