Rejtélyes osztrák szál húzódhat a Partizán finanszírozása mögött
Rejtélyes osztrák szál húzodhat meg a Partizán körül. Igaz Katalin, az osztrák Raiffeisen bank egyik hazai vezetője adta az indulótőkét Gulyáséknak, de érdekes módon a Partizánnal több szálon is összeérő, dollárbaloldal-főszereplő DatAdatnak is van osztrák leányvállalata. Arról nem beszélve, hogy a Partizán indulásakor olyan híresztelések is terjedtek, hogy a dolgozók az alapítvány helyett egy osztrák cégnek számláztak – számol be a Tűzfalcsoport.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Partizánt működtető szervezet, a Partizán Rendszerkritikus Tartalomelőállításért Alapítvány (röviden: Partizán Alapítvány) 2020-as beszámolója alapján a YouTube-csatornát Gulyás Mártonnak és társainak csekély hárommillió forintól sikerült összehozni. A hivatalos beszámolóban nulla forint személyi jellegű ráfordítás szerepelt, az alkalmazottak száma is nulla volt, annak ellenére, hogy az első csoportképeken is közel húszan szerepeltek. A Partizán alapításakor az a hír járta, hogy Gulyásék alkalmazottjai egy osztrák cégnek számláznak, magyarán onnan kaphatták a fizetést, nem az alapítványtól – írja a Tűzfalcsoport.
Egy bírósági oldalon található irat alapján a Partizán Alapítvány alapítója egy bizonyos Igaz Katalin, aki felügyelőbizottsági tag a Soros György amerikai milliárdos által támogatott Társaság a Szabadságjogokért szervezetnél. Igaz Katalin pedig az osztrák Raiffeisen bank magyarországi fióktelepének audit és felügyelőbizottsági tagja is egy személyben.
A bankárhölgy személye azért is lehet érdekes, mivel a Partizán Alapítvány alapítójaként ő szolgáltatta a kezdőtőkét az alapítvány elindulásához. Tehát egy osztrák bank hazai vezetője alapította azt az alapítványt, amelynek alkalmazottai a Tűzfalcsoport értesülései szerint kezdetekben épp egy osztrák cégnek számláztak.
Nem csak a Partizán, Márki-Zayék is az osztrák DatAdatnak számláztak
A 2022-es országgyűlési választási kampányban a magyarországi baloldalnak szánt külföldi pénzeket az Action for Democracy (A4D) nevű amerikai szervezet gyűjtötte össze, amelyet Karácsony Gergely volt várospolitikai főtanácsadója, egyben Bajnai Gordon korábbi tanácsadója, Korányi Dávid vezet.
A Nemzeti Információs Központ (NIK) 2023. június 26-án közzétett jelentése alapján a külföldi – amerikai és feltehetően svájci pénzek – közel fele,
majdnem 1,9 milliárd forint került a DatAdat-cégcsoporthoz, ebből 1,4 milliárdot az Márki-ZayPéter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) utalt át a DatAdat-csoporthoz.
A magyar DatAdat-cégcsoport osztrák leányvállalattal is rendelkezik, és feltűnő módon épp az osztrák cégtől rendelte meg a szolgáltatásokat az MMM. Az NIK jelentése úgy fogalmaz: „Tisztázatlan okokból az MMM az A4D-tól kapott források jelentős részét nem a magyarországi DatAdat-cégek számára, hanem a csoport Ausztriában bejegyzett vállalatának (DatAdat GmbH.) utalta tovább, és ettől a cégtől rendelt meg különböző marketing- és kampányszolgáltatásokat. A külföldi támogatás jelentős része tehát közvetve, Bécsből áramlott vissza a DatAdat-csoport magyar cégeihez.”
A nyilvánosságra hozott dokumentum szerint „az MMM fővállalkozója lényegében a DatAdat osztrák cége volt, amely alvállalkozóként adott ki megrendeléseket a tulajdonában/érdekkörében álló magyarországi vállalkozásoknak”.
A jelentés alapján az osztrák DatAdat GmbH. az A4D-től kapott külföldi pénzeket főleg a magyar leányvállalatának, a DatAdat Professional Kft.-nek utalta át.
A DatAdat GmbH. Datad.at néven futó honlapján megjelenik Ficsor és Szigetvári is.
A dokumentumból kiderült, hogy az osztrák DatAdat GmbH. többségi tulajdonosa (nyolcvan százalék) az Amerikában bejegyzett HigherGround Labs (HGL) kockázati befektetésekkel foglalkozó társaság. Ficsor részesedése a cégben mindössze húsz százalék.
Együttműködés a Partizán és a DatAdat között
Lapunk korábbi cikkében az Átlátszó 2020 januári cikkére hivatkozva kiemelte a Gulyás Márton-féle Partizán egyik weboldalát is, amelynek az adatkezelését szintén a DatAdat végzi. A Pestipartizán.eu nevű oldalról van szó, amely már nem elérhető.
2022 szeptemberében Gulyás Márton interjút adott a Telexnek. A beszélgetés egy adott ponton a fentebb hivatkozott Átlátszó-cikkre terelődött, amelynek lényege, hogy a DatAdat-cégcsoport és a Partizán között volt együttműködés, ennek keretén belül hozzáférhettek a Partizán követőinek adataihoz.
A DatAdattal való kooperációt Gulyás a következőt magyarázta: „Köztünk volt egy együttműködés, volt egy chatbot a Partizánon, amit alapvetően az ő segítségükkel tudtunk használni, és amikor elindult a Partizán, akkor arról, hogy hogyan kell Facebook-hirdetéseket optimalizálni, hogyan kell jól megjeleníteni egy-egy posztot, hogyan kell a közösségi médiában ezeket a lehetőségeket jól használni.”
Gulyás Márton tehát ugyanúgy megrendelő volt az osztrák leányvállalattal rendelkező DatAdatnál, mint a Mindenki Magyarországa Mozgalom és a 99 Mozgalom, de nem csak ez köti össze a Partizánt a DatAdattal.
Ugyanaz a személy könyvel a Partizánnak, a DatAdatnak és az Ezalényeg.hu kiadójának
2022. október 24-én arról írt lapunk, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyomozói egy háromszáz fős borsodi kisfaluban, a Tokaj melletti Szegiben találtak rá a DatAdat Professional Kft. könyvelésére. A helyszínen iratokat foglaltak le. Másnap arról tájékoztatott a lap, hogy a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció (DK) európai parlamenti képviselőinek – köztük Dobrev Klárának – kifizetőhelye is arra a címre van bejegyezve, ahol a nyomozók rátaláltak a baloldal kampányát lebonyolító DatAdat könyvelésére. Kiderült: ugyanaz a Tóth Józsefné végzi a DatAdat és Dobrev Klára könyvelését.
Október 26-én reggel pedig arról cikkeztünk, hogy az Ezalényeg.hu balos propagandaportál kiadójának, az Oraculum 2020 Kft.-nek is Tóth Józsefné a könyvelője.
Gulyás Márton előremenekült, és még aznap este bevallotta a Facebook-oldalán, hogy az általa ügyvezetett Partizán Alapítvány, illetve az MFG Kft. könyvelését is Tóth Józsefné látja el.
Gulyás a posztjában felelevenítette, hogy hogyan is került kapcsolatba a Gyurcsány-párt holdudvarába tartozó datadatosTóth Józsefnével: „Amikor 2017-ben a Sándor-palota megdobálása miatt előállítottak és gyorsított eljárásrendben elítéltek, a tárgyalásomon – akkor még aktív politikusként – Szigetvári Viktor is jelen volt. Nem benézett, végigülte. A tárgyalás végén annyit jelzett: ha azt érzem, tud segíteni, keressem bizalommal. Amikor sokadjára nem sikerült a könyvelőkérdésben megoldást találnom, felhívtam Szigetvárit, és kértem a segítségét: tud-e olyan könyvelőt ajánlani, aki vállalna egy ilyen ügyfelet? Így kerültünk el Tóth Józsefnéhez, aki azóta is a könyvelőnk ” – írja a posztjában Gulyás Márton.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.