Ki állíthatja meg a szerb radikálisokat?

Sebestyén Imre
2004. 06. 11. 18:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap éjféltől kampánycsend van Szerbiában. Ezt megelőzően az elnökjelöltek megtartották kampányzáró rendezvényeiket. A négy esélyesnek számító jelölt – a radikális Tomiszlav Nikolics, a demokrata párti Borisz Tadics, a kormánykoalíció által támogatott Dragan Marsicsanin és a független Bogoljub Karics – Belgrádban gyűjtötte össze híveit. Jeliszaveta Karadjordjevics hercegnő választási konvencióját Újvidéken tartotta. A rendezvényen megjelent lánya, Catherine Oxenberg is.
A közvélemény-kutatók szinte mindvégig csak három jelöltet tartottak esélyesnek. Az utolsó napokban zárkózott fel negyediknek Bogoljub Karics dúsgazdag szerb üzletember, aki még meg is előzte a kormánykoalíció jelöltjét. A legutolsó közvélemény-kutatási adatok szerint ismét Nikolics tört élre egy híján harminc százalékkal, Tadicsnak másodikként 22,6 százalékot adtak, harmadik lett Bogoljub Karics 18,3 százalékkal, őt követi fél százalékkal kevesebbel a kormány favoritja, Dragan Marsicsanin. A szerbiai elemzők biztosra veszik, hogy a második menetben – mert mindenképpen lesz második menet – Tadics és Nikolics küzd meg. Egy ljubljanai intézet tanulmánya szerint a választások győztese Nikolics lesz, mert egy ilyen politikus képviseli a jelenlegi szerb valóságot.
A kampány utolsó napján kellett volna Milorad Ulemek Legijának, a Djindjics-gyilkosság elsőrendű vádlottjának nyilatkozni a vádiratról. Legija váratlanul azt javasolta, hogy a választások miatt halasszák hétfőre a nyilatkozatát, mert nem szeretné befolyásolni a szavazást. A bíróság elutasította ugyan a javaslatot, de bele kellett nyugodnia, hogy csak hétfőn hallgathatja meg Legiját.



Kasza a kormányt támadja. Az újabb magyarellenes atrocitások után Kasza József, a VMSZ elnöke sajtóértekezleten vádolta meg a szerb kormányt és egyes belgrádi médiumokat, hogy támogatják a támadások elkövetőit. Az utóbbi hónapok nacionalista kilengéseiről szóló dokumentációt eljuttatják a nemzetközi szervezetekhez, közölte a vajdasági magyar politikus. Óbecsén egyébként újabb magyarverés történt, egy másodikos gimnazistát bántalmaztak szerb fiatalok. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.