Kovács Kálmán informatikai miniszterről tegnap derült ki: külföldön van, ezért hiányozni fog, de a kormánykoalíció képviselőinek többsége sem vett részt az ellenzék kezdeményezésére összehívott rendkívüli ülésen. A szabad demokrata vezetésű informatikai tárcát Kitzinger Dávid főtanácsadó képviselte, aki többnyire az óvodásoknak szánt Brunszvik Teréz-program előnyeit emelte ki. Az ellenzéki képviselők ezért kifogásolták, hogy nem kaptak választ arra a kérdésre: miért kerültek több mint egymillió forintba a számítógépek.
Keller László, a Miniszterelnöki Hivatal közpénzügyi államtitkára szerint az eljárás törvényes volt. Elmondta: hat cég vásárolta meg a pályázati csomagokat, ezekből kettő nyújtotta be a pályázatát, és az egyiknél formai hibák merültek fel. A fideszes Rogán Antal szerint az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) a nyílt eljárás megindításakor tett ajánlati felhívásában egyoldalú volt, mert a pályázóktól megkövetelte: a számítógépet borító műanyag gyermekbútornak KERMI-tanúsítványa kell legyen, amellyel Magyarországon egyedül csak a pályázat nyertese – a fővárosi Haisytems Kft. – rendelkezik. Ez a képviselő szerint olyan, mint mikor egy autó vásárlásakor úgy írnak ki közbeszerzési eljárást, hogy előre kikötik: a beszerzendő autó elején egy oroszlán logója szerepeljen. Rogán Antal az ülésen elmondta: a pályázaton alulmaradt cég az a MINOR Rendszerház Rt., amely az elmúlt két esztendőben sok kormányzati megbízást kapott, ezért egy előre lefektetett terv szerint a cég nem támadta meg a pályázatot. Rogán Antal kijelentette: a közbeszerzés kijátszását bizonyíthatja, hogy a formai okok miatt elutasított pályázó cégben Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter iskolai osztálytársa érdekelt.
A bizottság szocialista alelnöke, Molnár Gyula leszögezte: párttársai is drágának tartják a számítógépek árát, de a pályáztatás szerintük törvényes volt. Rogán Antal úgy véli: a számítógépek beszerzésekor gondatlanul kezelték a közpénzeket, és Kovács Kálmán nem véletlenül nem akart kérdéseikre válaszolni. – Akárhányszor kínos kérdések merültek fel, a miniszter mindig osztályvezetői szint alatt képviseltette magát – mondta a bizottság elnöke. Rogán Antal ezért az ügyészséghez fordul, hogy induljon vizsgálat a drága számítógépek beszerzéséről.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő