Az elektromos rendszer határai

2004. 07. 22. 16:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még ez év áprilisában elfogadott egy irányelvet az Európai Parlament arról, miként kellene a gyártóknak csökkenteniük a tartós fogyasztási készülékek áramfogyasztását. Ennek érdekében technikai normák kidolgozását javasolták, egyebek mellett a televíziókra és a légkondicionáló berendezésekre. A vásárlók mint későbbi fogyasztók pedig még több és szélesebb körű információkhoz jutnának a berendezések energiafelhasználásáról, környezeti hatásairól. Az energiafelhasználást mérsékelni kell, s ennek egyik eszköze lehetne, ha a háztartási berendezéseket nem működtetnék készenléti állapotban. A lépéssel akár ötszázalékos árammegtakarítás is elérhető, ami országonként jelentős költségmegtakarítást eredményezhet. A döntéssel ugyanakkor még nem kötelezték a gyártókat komoly lépések megtételére.
A magas energiafogyasztás komoly probléma, amely egyre gyakrabban vezet áramszünethez. A szakemberek a klímaberendezéseket okolják és nevezik meg a túlzott áramfogyasztás miatti „városelsötétedésekért”.
Ismeretes, tavaly nyáron több órán át nem volt áram a turisták által kedvelt Mallorcán a nagy hőség miatt bekapcsolt légkondicionálók miatt. Olaszországban korlátozást vezettek be a veszélybe került ellátás miatt, Görögországban pedig Athénban okozott problémát legutóbb a berendezések generálta megnövekedett felhasználás. A jelenség világméretű, s annak következményeit már Észak-Amerika is megszenvedte. Kína az utóbbi húsz év legsúlyosabb energiaválsága elé néz az idén, hiszen a megnövekedett kereslet miatt már 30 millió kilowatt kapacitás hiányzik a rendszerből. Az áramfelhasználás rohamos növekedésének oka a nagy áramigényű berendezésekkel dolgozó termelőipar, a klímaberendezések rohamos terjedése és az általánosan alacsony energiafelhasználási hatékonyság. Kínában korlátozásokra és áramszünetekre is számítani lehet, s van, ahol áremeléssel akarják szabályozni a hatóságok a felhasználást. A külföldi turisták életét nem nehezíti meg a korlátozás, hiszen a szállodáknál nem élnek ezzel az eszközzel.
A nyári energiaínség megelőzésére a közelmúltban Pekingben már hatezer cégnél rendeltek el hőségszünetet, s az alkalmazottakat heti váltásban küldik kényszerszabadságra, ezzel csökkentve a cégek energiafelhasználását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.