A szocialista miniszter 14–16 éves, nyaraló fiataloknak tartott osztályfőnöki órát a csillebérci táborban. Lamperth Mónika a demokráciáról beszélt és szóba hozta az ellenzék általa helytelennek, álságosnak nevezett viselkedését. A diákok figyelmét arra hívta fel: mivel MSZP-s rendezvényről van szó, így az nem lesz objektív és politikamentes. Kiderült, hogy mitől jó miniszter ma Magyarországon a belügy vezetője, és a diákok megtudhatták, hogy Deutsch Tamás alelnök többször elkésett az Országgyűlés munkálatainak vezetéséről.
– Arra biztatlak: legyetek érdeklődők. Amikor eléritek azt a kort, menjetek el választani, gyakoroljátok alkotmányos jogaitokat és itt, az MSZP táborában természetesen azt mondom, hogy válasszatok bennünket – mondta Lamperth Mónika. Ismeretes, hogy az MSZP nemrég még arra hívta fel a figyelmet: iskolapad és politika nem fér össze egymással.
A belügyminiszter „osztályfőnöki órájáról” a Fidesz kulturális tagozata megdöbbenéssel és felháborodással értesült. A tagozatvezető Pálinkás József szerint nem először fordul elő, hogy a kormány tagjai – kopott népszerűségüket növelendő – pedagógusi szerepben tetszelegnek gyerekek előtt. Ezzel az ellenzéki politikus arra utalt, hogy néhány hete Medgyessy Péter franciaórát tartott egy gimnáziumban.
– Tanári végzettsége egyik kormánytagnak sincsen, tanítani tehát nincs joguk. A törvény a képesítés nélküli pedagógusokat már régóta nem tűri a katedrán. A kormány fejére vagy akármelyik tagjára vajon nem vonatkozik a jogszabály? – tette fel a kérdést Pálinkás József.
A Fidesz a leghatározottabban tiltakozik az ismétlődő esetek ellen. Pálinkás rámutatott: a politikusok tanítási órái a tanári hivatás semmibevételét jelentik. Szerinte ilyen akciókkal a kiszolgáltatott kiskorúak befolyásolására tesznek átlátszó kísérletet. A Fidesz kulturális tagozatának neveléstudományi szekciója elvárja, hogy az iskolák vezetői ne adjanak helyt hasonló törekvéseknek.
Emelkednek a tankönyvárak?
Ne privatizálja a kormány a Nemzeti Tankönyvkiadót – kérték fideszes politikusok pénteken. A kiadó állami kézben tartása biztosítja, hogy a tankönyvárak nem szabadulnak el – jelentette ki Pálinkás József volt oktatási miniszter. A politikus úgy tudja: idén a tankönyvárak 6–25 százalék között növekednek. Révész Máriusz, a parlament oktatási bizottságának alelnöke hozzátette: jelentős, SZDSZ közeli vállalkozások érdekeltek a tankönyvpiacon. Az MSZP azt közölte: a magánosítás növeli a társaság piaci rugalmasságát, az árak pedig a kiadók előrejelzései alapján stagnálni fognak.