Ezentúl szigorúbban alkalmazza a vízumigényléssel kapcsolatos feltételeket a szabadkai magyar főkonzulátus – számolt be tegnapi számában az újvidéki Magyar Szó. A napilap szerint a vízumkérvényhez mostantól csatolni kell az utazás célját igazoló dokumentumot, ami lehet családi meghívólevél, vagy az ottani gyógykezelésről szóló igazolás, a turisták esetében pedig az elszállásolási bizonylat. Szükség van emellett hazai bankszámlakivonatra is, annak bizonyítására, hogy az illető elegendő pénzzel rendelkezik a magyarországi tartózkodáshoz, ami legalább napi ezer forintot jelent. A bankszámlakivonatot helyettesítheti a munkaviszonyt igazoló dokumentum, a szociális segélyről szóló bizonylat, kiskorúak esetében pedig a szülő erre vonatkozó dokumentuma. Azok a kérvényezők, akik a vízum igénylésekor nem rendelkeznek a felsorolt kísérődokumentációval, két hétre kapják meg a beutazási engedélyt.
Pető János szabadkai főkonzul az MTI-nek nyilatkozva cáfolta az újvidéki lap információit. Magyarázata szerint arról van szó, hogy eddig elég volt beikszelni a vonatkozó kérdést a vízumkérdő lapon, most pedig papírokat is fel kell mutatni. Pető kihangsúlyozta, hogy amenynyiben az igénylő mégsem tud ilyen dokumentumokat felmutatni, elegendő, ha a főkonzulátuson kitölt egy nyilatkozatot, amelybe büntetőjogi felelőssége tudatában beírja utazása célját és kijelenti, hogy rendelkezik a megfelelő pénzösszeggel a magyarországi tartózkodáshoz. A Magyar Szónál azt közölték a távirati irodával, hogy mindez az eddigi feltételek egyfajta szigorúbb alkalmazásaként fogható fel.
Néhány héttel ezelőtt a kárpátaljai magyarokat érintő vízumok kiadásának menetében történt változás. A hazánkba utazó ukrán állampolgároknak május végétől fizetniük kell a hosszabb magyarországi tartózkodásra jogosító – tanulmányi, munkavállalói, gyógykezelési és egyéb – vízumokért. Az úgynevezett D típusú engedély ötven euróba kerül. További változást jelentett, hogy júliustól a vízummatricák átvezetése is térítésköteles. Mint ismeretes, a Külügyminisztérium a vízumkötelezettség bevezetésekor ingyenes és zökkenőmentes ügyintézést ígért.

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították