Kormányzati támogatást kér az Alma Terméktanács a várható értékesítési nehézségek leküzdéséhez. A segítségkérő levelet a szervezet augusztus 13-án juttatta el a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumba – tájékoztatott Bodnár József, az Alma Terméktanács elnöke. – A terméktanács azt javasolja – mondta Bodnár József –, hogy a kormány nyújtson segítséget a feldolgozóipari üzemek gyártásának elindításához, illetve adjon támogatást a termelői hűtőházi tároláshoz.
Emellett a szervezet szükségesnek tartja, hogy megkezdődjön az elavult, nem piacképes árut termelő ültetvények támogatott felszámolása, egy több évre kidolgozott program alapján, amelynek mentén megfelelő ösztönzéssel három év alatt 21-22 ezer hektár, 25 évnél idősebb ültetvényt lehetne felszámolni.
Bodnár József elmondta, az idén 650–680 ezer tonna almatermés várható, de a gyümölcs értékesítése jelenleg nem látszik biztosítottnak. Az ipari feldolgozás teljesen bizonytalanná vált, a kereslet visszaesése és a nagymértékű árzuhanás miatt még a tavalyi almából gyártott sűrítmény egy része is az érintett üzemek raktárában van. Hangsúlyozta: a feldolgozók be sem tudják indítani termelésüket, ha nem kapnak támogatást a tárolókapacitás biztosításához és hitelt a gyártáshoz. Viszont az étkezési alma belföldi piacának átalakulása és az exportfeltételekhez való igazodás megköveteli az ősz végi, téli és tavaszi hűtőházi tárolást, amelyhez viszont anyagi forrásra lenne szükségük a termelőknek. Az Alma Terméktanács által javasolt támogatás mértéke havonta és kilogrammonként két forint lenne, ötvenezer tonna almára.

Szándékosan léphetett a szerelvény elé a mai vonatgázolás áldozata – részletek a tragédiáról