Megfeneklettek szombaton az iraki síita milicisták és az amerikai hadsereg támogatta iraki erők közötti harcok befejezését célzó fegyverszüneti tárgyalások Nedzsefben, ezért az arab ország kormánya újrakezdi a katonai műveleteket a síita szent városban. Muaffak ar-Rubai iraki nemzetbiztonsági tanácsadó elmondta: „Három nap elteltével a kormányom úgy gondolta, nincs értelme folytatni a megbeszélést.” A nemzetbiztonsági tanácsadó, aki az iraki átmeneti kormányt képviselte a síita lázadókkal folytatott fegyverszüneti tárgyalásokon, közölte, elhagyja Nedzsefet, de visszatér, ha újra föl lehet venni a tárgyalások fonalát. Nehezményezte, hogy nem volt módja négyszemközt beszélni Muktada asz-Szadrral, aki személyesen nem is vett részt a fegyverszüneti tárgyalásokon. A síita elöljáró szóvivője az amerikai felet hibáztatta a kudarcért. „Volt néhány kérésünk, amelyekhez feltétlenül ragaszkodtunk, ám az amerikaiak elutasították ezek teljesítését” – mondta a szóvivő. Ilyen követelés volt többek között az, hogy az amerikai hadsereg fizessen kártérítést a harcokban elesett fegyveresek családjának. Muktada asz-Szadr egy másik képviselője Ijád Allávi iraki kormányfőt kárhoztatta a történtekért.
Irak más részein sem enyhül a feszültség. Az amerikai erők szombaton azt közölték, hogy a Bagdadtól északra fekvő Szamarránál egy légitámadásban megöltek mintegy ötven iraki lázadót. Egy sorozat 230 kilogrammos bombát dobtak le „ismert ellenséges állásokra” a város közelében – tudatták, igaz, helyi lakosok ezzel szemben azt mondták, hogy a vadászrepülők két házat romboltak le két különböző helyszínen, de az ott lévők még a bombázás kezdete előtt elhagyták az épületeket.
Tegnap aztán a több mint 1300 küldött részvételével zajló iraki nemzeti konferenciának otthont adó épület felé kilőtt, de célt tévesztett aknagránátok csapódtak be egy taxiállomáson és egy buszpályaudvaron Bagdadban, a lövedékek legkevesebb egy embert megöltek, további tizenhét személyt megsebesítettek – közölte az iraki belügyminisztérium. A detonációk után a tanácskozás szervezői figyelmeztették a jelenlévőket arra, hogy ne menjenek közel a terem ablakaihoz. E hírek szerint a helyiségben igen feszült a légkör. Az újabb jelentések szerint ugyanakkor a konferenciára nem voltak hatással a történtek, mivel a kilőtt gránátok alaposan célt tévesztettek, s az ülésen minden a menetrendnek megfelelően halad. Előzőleg a gyűlés több mint száz síita részvevője elhagyta a termet, tiltakozásul amiatt, hogy Nedzsefben egyes jelentések szerint folytatódtak a harcok az amerikai katonák támogatta iraki erők és a síita milicisták között. A nemzeti konferencia megnyitóján beszédet mondott Ijád Allávi, az iraki átmeneti kormány miniszterelnöke. „Az önök jelenléte a legnagyobb kihívás az ország szétszakításán munkálkodó sötét erők számára” – jelentette ki, hozzátéve, hogy „ez nem az út vége, éppen ellenkezőleg, ez az első lépés a demokrácia felé”.
A konferencia nyilvánvaló célpont az Irakban 16 hónapja erőszakos cselekményeket elkövető felkelők számára. Ennek tudatában szigorú biztonsági intézkedéseket léptettek életbe a konferencia helyszínéül szolgáló bagdadi zöld zóna környékén. A zóna körül öt méter magas betonkerítést emeltek, a levegőben helikopterek köröznek. Falah an-Nakíb iraki belügyminiszter rendelkezése értelmében egész napos kijárási tilalom van érvényben Bagdad központjában.
Még egy Lamborghinihez képest is drága és ritka a cég legújabb modellje
