Zsákutcába jutott a nedzsefi alkudozás

Lengyelország a lehető leghamarabb ki akar vonulni Irakból, de csak azután, hogy szilárd közbiztonsági viszonyok alakultak ki – jelentette ki a lengyel nemzetvédelmi miniszter tegnap Irakban. Közben Nedzsefben tovább folytatódtak a harcok.

Hírösszefoglaló
2004. 08. 23. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lehető leggyorsabban távozni akarunk Irakból, előtte azonban szilárd közbiztonsági viszonyokat kell teremtenünk – mondta Jerzy Szmajdzinski az Irakban szolgáló lengyel alakulat babiloni támaszpontján, egy nappal azután, hogy a dél-iraki Hilla környékén gépkocsiba rejtett pokolgép megölt egy lengyel katonát és hat másikat megsebesített. A lengyel egységek az utóbbi napokban sorozatos támadások céltáblái voltak, az utóbbi egy héten három katonát vesztettek. A következő lengyel kontingens „kisebb” lesz Irakban a mostaninál, amely 2500 főt számlál – közölte a miniszter anélkül, hogy pontosította volna kijelentését. Lengyelország már korábban jelezte, hogy „jelentősen” csökkenteni akarja alakulata létszámát 2005-ben.
Nem volt nyugodt a hét vége Nedzsefben sem, ahol Ali imám mauzóleuma közelében tegnap reggel ismét összecsapások törtek ki Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok fegyveresei és az amerikai erők között, miután amerikai harci gépek az éjszaka folyamán három hullámban mértek csapást az övezetre. A vasárnap hajnali bombázás azt követően kezdődött, hogy Ali nedzsefi mauzóleumának az átadásáról folytatott kéthetes alkudozás a jelek szerint zsákutcába jutott. Szadr egyik bizalmasa szombaton azt közölte, hogy az iraki síiták legszentebb helyének kulcsait még nem adták át Ali asz-Szisztáni nagyajatollah hivatalának, és azok továbbra is a fiatal imám fegyveres osztagának, a Mahdi Hadseregének a birtokában vannak. „A kulcsokat még nem adtuk át, mert Szisztáni feltételeket támasztott” – mondta a mauzóleum egyik őrzője. Nem sokkal korábban Ahmed as-Sajbáni sejk, Szadr szóvivője még a kulcsok átadásáról számolt be, bár elismerte: a szentély tényleges átengedése még nem történt meg. Sajbáni újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy a szentély átadása után is a Mahdi Hadserege fogja őrizni a mecsetet és a síita szent várost. „Nem engedjük be az amerikaiakat Nedzsefbe, a munkánkat még nem végeztük el” – tette hozzá.



Ismételt fenyegetés. Egy szélsőséges muzulmán csoport újfent megerősítette, hogy Olaszországot terrortámadás fenyegeti. A magát az al-Kaidához közel állónak valló Abu Hafsz al-Maszri Brigádok közleménye szerint terrorveszéllyel számolhatnak azok az európai országok is, amelyek támogatják az Egyesült Államok Irak-politikáját. Amerikai szakértők véleménye szerint nem világos, hogy az Abu Hafsz al-Maszri Brigádok milyen szálakkal kötődik az al-Kaidához. Az olasz hatóságok mindenesetre komolyan veszik a fenyegetést, és a biztonsági készültséget magasabb szintre emelték az országban. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.