Még erősebben tombol az Ivan

Grenada után Jamaicát is letarolta az Ivan hurrikán, amely már ötven embert ölt meg a karibi szigeteken. Az immár 5-ös erősséget elérő Ivan a Kajmán-szigetek és Kuba felé fordult, s valószínű, hogy az elmúlt hetek példátlan hurrikánsorozatától már sokat szenvedett Floridát sem kerüli el.

MN-összeállítás
2004. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas erővel csapott le Jamaicára a hét végén a Grenadából érkező Ivan hurrikán, amely már szombat reggelre tizenhat ember halálát okozta – adta hírül a BBC. A szigeten félmillió embert szólítottak fel arra, hogy átmenetileg hagyja el otthonát, de sokan nem tettek eleget a felhívásnak, mert jobban félnek a fosztogatóktól, mint az elemi csapástól. Kingstonban, Jamaica fővárosában már szombat délelőtt bandákba verődött fosztogatók garázdálkodtak. A rendőrök egyiküket agyonlőtték, de az általános zűrzavar a bandáknak kedvez.
Az Ivan által szállított sűrű eső máris áradásokat és földcsuszamlásokat okozott, s a sziget egy részét elvágta a többitől. Legalább hetven ház összedőlt, s száz megrongálódott az ítéletidőben.
Grenadától, amelynek harmincnégy lakója meghalt, s ötvenezer fedél nélkül maradt, szombaton szintén esőáradattal búcsúzott a hurrikán. Az elpusztított üdülőparadicsom lakóinak – csakúgy, mint Jamaicán – nincsenek élelmiszer-tartalékaik, vizük, meleg ruhájuk és takaróik sem. Az AP beszámolója szerint az Egyesült Államokból 70 ezer dollár értékű vöröskeresztes szállítmányt indítanak útba Grenadára. Trinidad és Tobagó már pénteken elindított Grenada felé egy halászhajót, amelynek tíztonnányi szállítmánya ponyvákat, vizet és gyógyszereket tartalmaz. Venezuela egymillió dollár értékű segítséget ajánlott fel, kórházhajót, élelmet és építőanyagokat küld a katasztrófa sújtotta szigetre.
A hurrikán Jamaica felől immár a legerősebb, 5-ös fokozaton közelít a Kajmán-szigetek, Kuba és Florida felé. Kubában leállt a vasúti közlekedés, a kikötőket is bezárták, s kétmillió embernek kell biztonságosabb helyre költöznie az Ivan várható útvonalából. Ha a hurrikán Havannát sem kerüli el, súlyos következményekkel kell számolni, mert a főváros lakóövezeteiben roskadoznak az épületek a több évtizede elmulasztott karbantartás és a gyenge építőanyagok miatt. Fidel Castro mindenesetre figyelmeztette a negyedik emeleten vagy annál magasabban lakókat, átmenetileg át kell települniük az alacsonyabb szintekre. Az Egyesült Államok felajánlott segítségét – annak Kubát sújtó gazdasági intézkedéseire hivatkozva – visszautasította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.