Már legkevesebb tizenhárom halálos áldozata van a Japán déli és nyugati területein hétfő óta tomboló Chaba tájfunnak, amely miatt sok ezer ember menekült el otthonából. A viharban a japán partoknál zátonyra futott egy vietnami hajó is, négytagú legénységéből egy matróz holttestét már megtalálták. A Chaba útját gyökerestül kitépett fák, közlekedési káosz és áradások jelzik. Vízben áll 13 ezer ház, s közel 350 ezer háztartásban nincs áram – adta hírül az AFP.
Két héten belül a Chaba a harmadik Japánra támadó, pusztító tájfun. A mezőgazdaságot becslések szerint eddig 73 millió dollárnak megfelelő veszteség érte.
A Chaba már veszített erejéből, de Okinawa szigete felé máris újabb tájfun: a Songda közelít. Már maga mögött hagyott néhány kis szigetet, ahol a gyér lakosság elbújt előle a második világháborús bunkerekben, így nem tett kárt senkiben. Most azonban 200 kilométeres sebességgel száguld Okinawa felé. A japánokat másfajta természeti erő is fenyegeti, szerda éjszaka kitört a Tokiótól északnyugatra, 140 kilométer távolságban lévő Asama tűzhányó. A Reuters beszámolója szerint a több mint 2500 méter magas vulkán kőtengert zúdított a környékre, s még csaknem kétszáz kilométerrel távolabb is hullott a kráterből feltörő hamueső.
Lávafolyamot egyelőre nem lökött ki magából a hegy, a japán televíziós csatornákon bemutatott felvételeken látható vörös fényekért a terület fölött köröző helikopterek legénysége szerint egy közeli erdőtűz a felelős. A kitörés hevessége gyorsan alábbhagyott, óvatosságból azonban a környékről evakuáltak ötven embert, javarészt turistákat, s a tűzhányót egyelőre éberen figyelik. Japán legaktívabb vulkánja huszonegy évvel ezelőtt produkált nagyobb kitörést, azt megelőzően pedig 1947-ben, amikor megölt tizenegy hegymászót.
Az orosz–ukrán háború nem csak a csatatéren folyik
