Viszik a hordókat Újpestről

Ma reggel megkezdődik az újpesti veszélyes hordók elszállítása és az egykori Budalakk-ingatlan megtisztítása. Harminc napig tartanak a környezetvédelmi munkálatok. Az állam meghitelezi a költségeket. A végső szót a bíróság mondja majd ki az ügy szereplőinek anyagi felelősségéről.

Zsilka László
2004. 09. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan egy hónapig tartanak majd a ma kezdődő környezetvédelmi munkálatok: az átcsomagolt veszélyes anyagot elszállítják Újpestről egy biztonságos telepre – mondta lapunknak Kónya Károly, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség vezetője.
A hatóság a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium döntése alapján intézkedik az egykori Budalakk Kereskedelmi és Festékgyártó Kft. újpesti telephelyén összegyűlt kétezer, veszélyes anyagot tartalmazó hordó elszállíttatásáról. A tartályokat előbb a helyszínen átcsomagolják, azután ideiglenesen elhelyezik egy erre a célra kijelölt területen, majd tartalmukat egy égetőműben megsemmisítik. A ma reggel induló és harminc napig tartó műveletsor összesen több mint százmillió forintba kerül, amelyet az állam hitelez meg, közelebbről a környezetvédelmi tárca külön keretéből fizetik ki. Hogy aztán a költségvetés miként hajtja be ezt az összeget, az kérdéses, mert rendkívül bonyolult jogi helyzet alakult ki a mérgező vegyületeket magukban foglaló edények ügyében.
Mint azt lapunk elsőként megírta, a Váci úton, a Baumax áruház közvetlen közelében hatalmas mennyiségű, egyes vélemények szerint nemcsak káros anyagokat a környezetbe kibocsátó, hanem robbanásveszélyt is előidéző ipari hulladék halmozódott fel. Az nem volt vitás, hogy a mellékterméket a Budalakk Kft. hozta létre. Csakhogy a cég felszámolás alatt áll, és telephelyét a megszüntetésével megbízott Reorg Rt. árverésen értékesítette. Az új tulajdonos nem óhajtotta magára vállalni a tetemes szállítási és ártalmatlanítási költséget, noha van olyan álláspont, hogy azért juthatott hozzá a szakértők szerint roppant kedvezményes áron az ingatlanhoz, mert rajta voltak a hordók. Az új gazdát első fokon százötvenmillió forint környezetvédelmi bírság megfizetésére kötelezte a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség, mert jogszabályellenesen kezelte és tárolta a veszélyes anyagot. Megbüntették azokat a vállalkozókat is, akik részt vettek ötszáz hordó illegális megutaztatásában. Ez a tétel Újpestről Petőfibánya érintésével egy Szabolcs megyei tüzéptelepen kötött ki, ahol azt a rendőrség lefoglalta.



Ki fizeti a számlát? A Budalakk Kft. jogi értelemben még létezik, ezért korábbi tevékenysége miatt anyagi felelősséget is visel, de konkrétan fizetésképtelen. Felszámolója, a Reorg Rt. gazdasági abszurditásnak tartaná, ha a díjazását messze meghaladó költséget neki kellene állnia. Intézkedési kötelezettségét azonban a környezetvédelmi hatóság megállapította. A végső szót, azaz azt, hogy ki fizet, majd a bíróság mondja ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.