Schröder kínos percei

Stefan Lázár
2004. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió vezető politikusai közül aligha figyeli valaki gondterheltebben az Ukrajnában folyó eseményeket, mint Gerhard Schröder. A német kancellár két kijelentésével is kényes helyzetbe hozta magát.
Előbb a televízió kamerái előtt nevezte „színtiszta demokratának” Vlagyimir Putyint, majd a parlament képviselőit lepte meg azzal a mondatával, miszerint orosz barátja – belső meggyőződésből fakadóan – demokrácia kialakítására törekszik országában.
A szociáldemokrata kormányfő tovább követte tehát azt az óvatos irányvonalat, amely miatt már eddig is tetemes vádakat könyvelhetett el. Kritikusai szerint nem lép fel határozottan sem az emberi szabadságjogok érdekében, sem Moszkva csecsenföldi politikája ellen. A német–orosz tengely baráti, már-már tegeződő viszonya az EU-n belül is vitát váltott ki azt követően, hogy Putyin az ukrajnai elnökválasztás szavazatainak végleges összegzése előtt már gratulált a Moszkva-barát Janukovicsnak, holott a manipuláció ténye nyilvánvaló volt. Az orosz elnökkel a legutóbbi EU-csúcs alkalmával, Hágában a holland Jan Peter Balkenende – az unió tanácsának elnöke – kereken közölte, szerinte az ukrajnai szavazás nem felel meg a nemzetközi normáknak, és annak eredményét nem hajlandó elismerni.
A német és az EU-irányvonal közötti különbség nyugtalan éjszakákat okoz Berlinnek. Ha ugyanis a kelet felé orientálódó Janukovics orosz támogatással erőszakot alkalmazva jut a hatalom birtokába, akkor Schröder a külpolitikai álmodozó kellemetlen szerepében találná magát. A kancellár rövid egy héttel ezelőtt telefonon beszélt ugyan Putyinnal, és igyekezett őt óvatosságra inteni, tanácsadóitól kapott információk szerint azonban tartózkodott attól, hogy határozottan figyelmeztesse a beavatkozás veszélyére.
Schröder lavírozására természetesen hatással vannak a gazdasági meggondolások is. Németország Ukrajna második legfontosabb kereskedelmi partnere, 2003-ben több mint 3193 millió dollár forgalommal. Az ott működő ezer német vállalat közvetlen befektetése az előbbi nagyságrendet jóval meghaladja. Száznegyven fiatal ukrán menedzser német cégeknél jár gyakorlatra, míg az egyetemeken pillanatnyilag négyezer ukrán főiskolás tanul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.