Egymást érik a tájfunok

Már csaknem ötszázan meghaltak, négyszázan pedig eltűntek a Fülöp-szigeteken, ahol a hétfői tájfun után a mentőalakulatok már letettek arról, hogy újabb túlélőkre akadjanak. A munkát az is nehezíti, hogy tegnap újabb gigantikus szélvihar kezdett pusztításba. A Nanmadol óránként 220 kilométeres sebességgel fújva érkezett meg Luzon szigetére.

MN-összeállítás
2004. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még be sem fejezték a hétfői tájfun mögött hagyott romok eltakarítását, az esetleges túlélők és holttestek felkutatását a mentőalakulatok a Fülöp-szigeteken, máris menedékbe kellett húzódniuk, mert tegnap hatalmas erővel lecsapott az ország északi felében fekvő szigetre, Luzonra a Nanmadol tájfun – adta hírül az AFP hírügynökség. Az óránként 220 kilométeres sebességgel kavargó szélvihart heves esőzések előzték meg. A helybéliek nem bízhatnak sok jóban: a hétfői tájfun kísérőjeként is tetemes mennyiségű csapadék hullott, amelynek következtében nemcsak a szél, de sárlavinák, földcsuszamlások is pusztítottak a térségben. Az elhunytak és eltűntek közül sokan hegyoldalakból lezúduló farönkök, sziklagörgetegek alatt lelték halálukat. A 84 milliós lélekszámú Luzon a Fülöp-szigetek legnagyobb szigete, itt van a főváros, Manila is.
Manuel Dayrit egészségügyi miniszter egy esetleges járványtól tartva figyelmeztette a természeti csapás sújtotta régiók lakóit, hogy ne egyenek a sár alól előkapart vagy a megáradt folyók víztükréről lehalászott nedves gabonából, hanem a lehető legrövidebb idő alatt semmisítsék meg. Ugyanígy egészségügyi okokra hivatkozva a tárca vezetője azt kérte, minél előbb tartsák meg az elhunytak temetését. A hatóságok az érintett területekre nagy mennyiségű meszet szállíttattak: mint a nagy háborúk esetén, a holttesteket ezzel az anyaggal tartósítják, amíg nem végeznek az azonosítással.
Gloria Arroyo Fülöp-szigeteki elnök a Nanmadol erejétől tartva tegnap bezáratta az iskolákat, és a kormányhivatalok tisztviselői is otthon maradhattak. A helyi Vöröskereszt jelentése szerint már a hétfői szélvihar után is ezrek maradtak hajlék nélkül. Szükségszállásokként használható sátrak hiányában több településen a kormányzati épületekben szállásolják el a fedél nélkülieket. A hét eleji pusztítás lehet, hogy semmi ahhoz képest, ami most jön: az előrejelzések szerint a Nanmadol lapzárta után kezdett csak igazi tombolásba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.