Egy újabb lépést tettünk Verespatak megmentése érdekében. A Kirnyik megszerzése elengedhetetlen lenne a bányanyitáshoz, úgyhogy a Gold szedheti a sátorfáját! – nyilatkozta lapunknak Stephanie Roth a verespataki Alburnus Maior Egyesülettől. Az aktivista szerint a végítélet még hátravan, de bíznak abban, hogy az új román kulturális tárca nem fogja megtámadni a gyulafehérvári bíróság határozatát. A bukaresti Cotidianul napilap pénteki számában azt feszegette, hogy a beruházást tervező Rosia Montana Gold Corporation komoly anyagi támogatásban részesítette az előző román kormányzati ciklus kulturális minisztériumát. Elmondta, hogy a Kirnyik benyúlik a városka központjáig, a magyar katolikus templomig. A hegyben találhatók azok a római kori tárnák, melyek Verespatak turisztikai vonzerejét jelenthetik, mindemellett a hegy gyomra rejti a nemesfémérc javát.
A zöldek közlése szerint a fellebbviteli bíróság hatályon kívül helyező határozatát azzal indokolta, hogy a minisztérium döntését tudományos szempontból nem indokolta meg, pedig a verespataki tárnák az ország kulturális örökségét képezik. Kimondták továbbá azt is, hogy a beruházásért felelős kanadai– román Gold Corporation a feltárási tevékenysége során nem teljesítette a környezetvédelmi törvény által előírt azon intézkedéseket, amelyek kötelezik a kulturális örökség védelmére.
A múlt héten Verespatak ügyében a román környezetvédelmi és vízgazdálkodási minisztériumnál járt a kolozsvári Zöld Erdély Egyesület. Kovács Csongor szóvivő szerint akkor még ők sem tudtak erről a „részleges győzelemről”. A bukaresti találkozó Eckstein-Kovács Péter RMDSZ-es szenátor közvetítésével jött létre, melyen Sulfina Barbu miniszter asszony, az eredeti tervekkel ellentétben, nem tudott személyesen részt venni. Barbu helyett személyes tanácsadói fogadták a zöldszervezet képviselőit, akiket Kelemen Hunor parlamenti képviselő kísért el. Az Zöld Erdély Egyesület 3008, a verespataki bányaprojekt ellen tiltakozó levelet adott át a minisztériumnak, melyeket a Zöld Sátor Karaván nevű programjukkal gyűjtöttek össze a marosvásárhelyi félszigetfesztiválon, illetve a Kraszna-kapokon. A több mint félórás tárgyaláson Ionut Purica tanácsadó kifejtette, hogy a beruházó jelenleg semmiféle kitermelési engedéllyel nem rendelkezik Verespatakon, viszont jelezte, hogy a minisztérium jelenleg nincs abban a helyzetben, hogy nemet mondjon a tervre. Először a projektben érintett országok által létrehozott bizottság dönti majd el, hogy mire kell kitérnie a beruházás hatástanulmányának. A zöldtárca ezután véleményezheti a bányaprojektet. A tanulmány leadását követően nyilvános mérlegelésre kerül sor, ez lesz az a pillanat, amikor az érintett felek – beleértve a civil szféra képviselőit is – beleszólhatnak a dolgokba. – Mindezek után a minisztérium abban a helyzetben lesz, hogy eldöntheti: igent vagy nemet mond a projektre – hangsúlyozta.
Mindeközben a magyar környezetvédelmi tárca is javaslatokat vár a civil szervezetektől, hogy milyen szempontokat érvényesítsenek a verespataki beruházás várható környezeti hatásait vizsgáló eljárás során – áll a tárca közleményében. A felhívás emlékeztet arra, hogy Románia felkérte hazánkat a vizsgálati eljárásában való részvételre.

Megtámadtak egy kisgyereket a játszótéren, „cigányzabot” nyomtak le a torkán