Miközben Viktor Juscsenkót immár hivatalosan is győztesnek nyilvánították, Tarasz Csornovil, a vesztes választási stábjának vezetője bejelentette, Viktor Janukovics soha nem fogja elismerni a választás eredményét, mivel az szerintük semmiképpen nem tükrözi a szavazók szabad akaratnyilvánítását, így azt megfellebbezik a legfelső bíróságon. Janukovicséknak állítólag nyolcszáz kötetnyi megcáfolhatatlan bizonyítékuk van arra, hogy a választásra durva szabálysértések közepette került sor. Jelöltjük érdekeit a legfelső bíróságon öt parlamenti képviselő és egy neves svájci ügyvédi iroda három tagja fogja képviselni, ám ez utóbbiak személyére vonatkozó kérdésekre Tarasz Csornovil nem volt hajlandó válaszolni.
A parlamentben eközben teljes lendülettel készülnek a megválasztott új államfő, Juscsenko hivatalos beiktatására, amelyre Volodimir Litvin házelnök szerint vasárnap kerülhet sor. A külügyminisztérium szokásos keddi sajtótájékoztatóján bejelentették azt is, hogy több állami vezető és nemzetközi szervezet számára már el is küldték a hivatalos meghívókat. Markijan Lubkivszkij szóvivő ugyan nem pontosította, hogy kiket is hívnak az ünnepélyes eskütételre, ám azt nem titkolta, hogy nagyon sok külföldi vendég jelenlétére számítanak.
Mindeközben kiderült, hogy az ukrán békefenntartó csapatoknak azonnal távozniuk kell Irakból az ukrán törvényhozás határozata értelmében. A döntést 308-an támogatták a 450 képviselő közül. Leonyid Kucsma ukrán elnök hétfőn nyilvánosságra hozott rendeletében még azt jelentette be, hogy az ukrán csapatok ez év első felében elhagyják a közel-keleti országot. Ukrajna 1650 katonát vezényelt Irakba, s a 2003 augusztusa óta szolgálatot teljesítő, jelenleg 1589 fős kontingens a negyedik legnagyobb az Egyesült Államok vezette koalícióban.
Tagad a külügy. A magyar külügyi vezetés egy pillanatig sem támogatta Viktor Janukovicsot az ukrajnai elnökválasztásokon, a Magyar Nemzet erről szóló írása féligazságok és igaztalanságok gyűjteménye, állította tegnapi tájékoztatóján a külügyi szóvivő. Polgár Viktor ezzel a kijelentésével tagadja annak, a lapunk birtokába került, az ukrajnai választások második fordulója után, 2004. november 23-án kelt belső feljegyzésnek a tényét, amely azt a forgatókönyvet látta a „magyar és megítélése szerint az uniós érdekekkel összhangban álló érdeknek, ha a választási eredmények némi korrekciójával megszülető eredmények értelmében Viktor Janukovics lenne az elnök”. Az Udvardi Iván politikai igazgató által jóváhagyott jelentés a minisztérium vezetése számára készült, és megkapta a Miniszterelnöki Hivatal. Polgár Viktor korábban egyébként lapunk publikációja után egyszer már közvetve elismerte az anyag létezését, hozzátéve, hogy azóta a külügy álláspontja „aktualizálódott”. (MN)