Mint a tárca közigazgatási államtitkára elmondta, mivel az érintett felettes tisztségviselő „nem utasította a nagykövetet, hogy szakítsa meg szabadságát, s utazzon vissza a helyszínre”, a vizsgálat a főosztályvezető felmentését eredményezte. Az államtitkár többszöri rákérdezésre sem kívánta megnevezni az eltávolított főosztályvezetőt, értesüléseink szerint azonban László Béláról lehet szó.
Megkérdeztük azt is, miként lehetséges, hogy noha a vizsgálatok a külügyminiszter bejelentése szerint már kedden elkezdődtek, a tárca szóvivője egy nappal később mégsem számolt be arról lapunk őt megkereső munkatársának. Az államtitkár úgy reagált, hogy csak szerdán jutottak a nagykövet menesztését eredményező döntésre, miután kiderült, hogy Vándor János a mentési munkálatok idején nem tartózkodott állomáshelyén.
Hajdú András kérdésünkre felelve nem cáfolta, hogy a több száz magyar állampolgárt is érintő katasztrófa utáni napokban a külügy teljes vezérkara – beleértve a minisztert, a közigazgatási államtitkárt, a szóvivőt és a felmentett főosztályvezetőt – szabadságon voltak, igaz, mint mondta, jártak az épületben.
Kérdésre válaszolva az államtitkár elmondta, nincs tudomása arról, hogy a nagykövetet bárki is lebeszélte volna a visszautazásról. Korábban maga a nagykövet állította, hogy betegsége miatt nem térhetett vissza állomáshelyére. Ha azonban Vándor János valóban beteg, a fentiek értelmében nem lett volna jogalapja felmentésének.
*
Az ellentmondásra vonatkozó kérdésekre Hajdú András azt mondta: „nem vagyok hajlandó egy másik ember betegségéről beszélni”, azt pedig nem tudja megítélni, hazudott-e Vándor János. Az államtitkár bevallotta ugyanakkor, hogy az első tíz napban fel sem vetődött, hol lehet a bangkoki nagykövet. Mint kiderült – bár Hajdú Andrást maga a külügyminiszter kérte fel a vizsgálat irányítására –, az államtitkár mégsem tudja, hogy Somogyi Ferenc valójában mikor értesült arról, hogy a nagykövet nincs az állomáshelyén.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megvédi külügyminiszterét a politikai támadásoktól, hiszen Somogyi Ferencet semmiféle felelősség nem terheli a bangkoki magyar nagykövet mulasztásáért – jelentette ki tegnap az MTI-nek László Boglár kormányszóvivő. Az osztrák pénzügyminisztert ugyanakkor lemondásra szólította fel az ellenzék, mert a délkelet-ázsiai szökőár miatt nem szakította meg a szabadságát, hanem a barátnőjével még egy hétig a Maldív-szigeteken maradt.
Abszurd a feltevés, amely szerint Somogyi Ferenc külügyminiszter nem vette észre, hogy a thaiföldi nagykövet nem tartózkodik állomáshelyén – nyilatkozta lapunknak Bába Iván. A Fidesz külügyi kabinetjének vezetője Gyurcsány Ferenc miniszterelnök döntésére reagált, amely értelmében lemondatták a szökőár idején itthon vakációzó thaiföldi magyar nagykövetet. Bába szerint súlyos kormányzati mulasztás történt, egyúttal érthetetlennek nevezte, hogy a miniszter és a közigazgatási államtitkár nem küldte vissza azonnal állomáshelyére Vándor Jánost. Államigazgatási hibát is elkövettek – tette hozzá –, hiszen ha a térségben több száz magyar állampolgár tartózkodik, tárcaközi egyeztetést kell összehívni. Ez elmaradt, akárcsak az utazási irodákkal való konzultáció, amely szintén kormányzati feladat, még ha nem is a kabinet utaztatja a most pénzük után futó turistákat.

Egy milliárdos fegyverkereskedő, egy volt vezérkari főnök és az ukrán kémbotrány