Célkeresztben Fischer

Balogh András István
2005. 02. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap Joschka Fischer zöldpárti külügyminiszter először említette, hogy személyesen is hibás a kelet-európai vízumok felületes ellenőrzést követő kibocsátásában: „Rám is vonatkoznak az elkövetett hibák. Akár a kabinet követte el őket, akár én miniszterként, engem terhelnek.”
A Zöldek vezette külügyminisztérium a vádak szerint lehetővé tette, hogy a 2001-ben Ukrajnában kiadott vízumok segítségével kényszerprostituáltak és feketemunkások utazzanak Németországba. Az ukrán fővárosban 2001-ben közel 300 ezer vízumot adtak ki, míg 1998-ban csak 133 ezret.
A vízumkiadás liberalizálását a szintén zöldpárti Ludger Volmer készítette elő, aki azóta minden posztjáról lemondott; magát a vízumrendeletet pedig Fischer írta alá. A német kereszténydemokrata unió (CDU) azzal vádolja a német külügyminisztert, hogy miután Kijevben felelőtlenül adták ki a német sajtóban „kétperces vízumként” is emlegetett okmányokat, feltehetően a 2002-es moszkvai színházi túszejtő akció két résztvevője is bejuthatott Németországba.
Azt követően, hogy Fischer magára vállalta a politikai felelősséget, tegnap már „személyes mulasztásokról” beszélt. A CDU parlamenti ügyvezetője, Volker Kauder tegnapi kijelentése szerint Fischer válasza egyre több kérdést vet föl. Joschka Fischer eredetileg év végére tervezett parlamenti grémium előtti kihallgatásáról szólva Kauder azt nyilatkozta, hogy a fejleményeket figyelembe véve Fischert „a lehető leghamarább szeretnék a bizottság elé állítani”. A CDU soraiból többen a külügyminiszter azonnali lemondását követelték, ugyanakkor a német szociáldemokraták pártja (SPD) továbbra is kiáll koalíciós partnere mellett. Gerhard Schröder kancellár a „hibák feltárását” sürgette beszédében, viszont nem hagyja, hogy az ellenzék megbuktassa a minisztert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.