Erősödő brit kampány

Új frontvonalak jelentek meg a brit belpolitikában, amelyek befolyásolhatják a májusi általános választást. A legérdekesebb és legfontosabb új tényező Cormac Murphy-O’Connor westminsteri érsek nyílt kiállása a konzervatívok mellett, valamint a nyugdíjasok szerepének felértékelődése.

2005. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Michael Howard, az ellenzéki toryk vezetője úgy nyilatkozott, hogy kormánya a jelenlegi huszonnégy hétről húszra szállítaná le a művi vetélés minimális határidejét, vagyis a fogamzás utáni húsz hétnél később törvény tiltaná a magzatelhajtást. A westminsteri érsek üdvözölte ezt a kijelentést, sőt megjegyezte, hogy a Munkáspárt nem tekinthető az ország hatmillió katolikusa számára természetes választásnak, mint korábban.
Murphy-O’Connor bíboros szavai kínosan érintik a misére járó Tony Blair miniszterelnököt, akinek felesége gyakorló katolikus. Az érsek szavaira mindössze azzal reagált, hogy az abortuszkérdést mindenkinek a saját lelkiismerete, nem pedig pártpolitikai meggondolások alapján kell eldöntenie. Ez azonban szemben áll az alsóházban annak idején feltett kérdéssel – akkor a párt vezetősége elvárta a frakciótagoktól, hogy az abortuszt megkönnyítő javaslatra szavazzanak. A brit Munkáspárt attól tart, hogy a toryk az amerikai republikánusok példáján okulva ki akarják használni a valláserkölcsi kérdésekben rejlő politikai lehetőségeket. Alátámasztja ezt az a statisztikai felmérés, miszerint a mostanában felnőtté váló brit nők elfordulnak a karrierközpontúságtól, és egyre többen helyezik előtérbe a családot. Különös súlya van e meggondolásoknak a mozlim környezetben felnőtt nők számára. Ha másutt nem, a választás szempontjából Ulsterben igen jelentős lehet a Sinn Féin és az IRA körül támadt botrány. A brit alsóházban a Sinn Féinnek négy képviselője van. A jelenlegi helyzetben a köztársasági párt a belfasti bankrablás, majd Robert McCarthy brutális meggyilkolása miatt még vezetője, Gerry Adams szerint is védekezésre szorul. Elképzelhető, hogy a párt egyetlen mandátumot sem szerez majd.
A választásokon a harmadik új elem a nyugdíjaskérdés. Mindkét fél felfedezte, hogy a legidősebb korosztály nemcsak növekvő számánál fogva jelentős, hanem mert a választási adatok szerint ez a korosztály a legbuzgóbb szavazó. A konzervatívok leszállított önkormányzati adót ígérnek a nyugdíjasoknak, a kormány pedig egyszeri összeget adna a hetven éven felülieknek. Akárhogy is alakul a helyzet, a brit választási kampány egyre érdekesebben alakul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.