Három év alatt gyakorlatilag semmit nem tett az MSZP– SZDSZ-kormány az árvízvédelem ügyében – kifogásolta Szalay Ferenc (Fidesz) tegnapi sajtótájékoztatóján. Emlékeztetett, a szocialisták azt ígérték a választási kampányban, majd a kormányprogramjukban, hogy 2004 és 2007 között megvalósul a Vásárhelyi-terv, illetve 2004-re kiépítik az árvízvédelmi rendszert a Tiszán és mellékfolyóin. A valóság azonban az – állapította meg az ellenzéki politikus –, hogy gyakorlatilag egyetlen méternyi gát sem épült, az illetékesek körében „süket fülekre talált” az ezt kifogásoló ellenzéki szó.
Szalay felhívta a figyelmet arra, hogy a februári adatok szerint a 2000-es árvizet megelőző mérésekhez képest most majdnem 50 százalékkal több, 7,3 milliárd köbméter víznek megfelelő mennyiségű hó van a Tisza vízgyűjtő területén. A Duna vízgyűjtő területén négy és hat méter közötti a hó vastagsága. A képviselő hangsúlyozta: nem áll szándékában a riogatás, korántsem biztos, hogy árvíz lesz az országban, azonban úgy ítélte meg, minél tovább marad a hideg és minél gyorsabb lesz az olvadás, annál nagyobb az esélye az árvíznek. Mint mondta, a kabinet nem „szórakozhat” ezzel a kérdéssel, hiszen a fent említett kormányzati ígéretek be nem váltása akár másfél millió, a Tisza völgyében élő ember vagyon- vagy személyi biztonságát is veszélyeztetheti. Szalay abban bízik, hogy a jelenlegi helyzet felhívja majd a kormány figyelmét a probléma súlyosságára.
Batiz András kormányszóvivő elmondta: az elmúlt három évben a kormány mintegy hatvan kilométernyi elsődleges védművet erősített meg. Kérdésünkre, hogy hol vannak, illetve miért nem épültek meg az ígért szükségtározók, ahová vész esetén el lehet vezetni a vizet, Batiz azt válaszolta: „a szakmai kérdések ilyen mélységű megválaszolását a környezetvédelmi tárca szakembereire bízná”. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban viszont azzal hárították el az újságírók megkeresését, hogy a témában Batiz András az illetékes. A kormány a lehetőségekhez képest megtette a legfontosabb lépéseket a biztonság érdekében, ám ahogy a kormány, a lakosság is ki van szolgáltatva az időjárásnak – fejtette ki. Hozzátette, az előrejelzések alapján március végéig nem várható komolyabb árhullám, áprilisban pedig az időjárástól, az enyhüléstől függ, milyen mértékű lesz az árvíz.
Óriási füttykoncert az Old Traffordon, 44 éves negatív rekordot döntött meg a Manchester United















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!