Riadalom Brüsszelben Párizs miatt

Balogh András István
2005. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elutasítaná Franciaország az európai alkotmányt a legújabb közvélemény-kutatás eredménye alapján – tudósított a Reuters hírügynökség. A május 29-re kitűzött népszavazás előtti, tegnap közzétett reprezentatív felmérésben már másodízben mondtak nemet a franciák az uniós alapokmányra. A pénteken ismertetett felmérés után most a szavazók 52 százaléka voksolna nemmel. Az elmúlt hónapokban megfigyelhető tendenciát csak megerősíteni tudta a közvélemény-kutatás: az igenek februári, 67 százalékos tábora mostanra 48 százalékra apadt.
A felmérés komoly riadalmat okozott Brüsszelben. Ha Franciaország nemet mondana a népszavazáson, azzal „nem csupán az alkotmányt utasítanák el, hanem az egyúttal az Európa-projekt végét jelentené” – fogalmazott Elmar Brok, az Európai Parlament külügyi bizottságának elnöke. A közvélemény-kutatások eredményétől lesújtott francia vezetőség a népszavazáson való részvételre és az igen szavazatokra buzdít.
Franciaország a spanyolok egyöntetű, 77 százalékos igen voksa után másodikként szavaz az EU-alkotmányról, három nappal a francia szavazás után pedig Hollandia bízza a lakosságra a döntést. A 2004. október 29-én Rómában aláírt EU-alkotmány hatálybalépéséhez mind a huszonöt tagállam hozzájárulása szükséges. A magyar Országgyűlés december 20-án másodikként ratifikálta az alapszerződést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.