Veszélyeket rejt a délvidéki magyarok számára az úgynevezett speciális vízum bevezetése. E rendszer szerint, mint ismeretes, kedvezményesen juthatnának beutazási engedélyhez azok a szerbia-montenegrói polgárok, akik Magyarország, illetve az EU határától számított 30 kilométeres övezetben élnek. Első hallásra nincs benne semmi kivetnivaló, sok embert, köztük sok magyart is igen előnyösen érintene. Ám menthetetlenül egy igen kedvezőtlen folyamatot indítana el, aminek a következménye a nemzetiségi arányok további drasztikus megbomlása lenne. A kedvezményes beutazási lehetőségek csábítására ugyanis a többségi nemzet tagjai nagy számban települnének – igaz, részben csak névlegesen – a kivételezett övezetbe. Már így is ezeken a vidékeken él a legtöbb szerb menekült, akik például előnyösebb helyzetbe kerülnének, mint a sziget- vagy a szórványmagyarság. Egy évnél pedig hosszabb ideje laknak az övezetben, ami a speciális vízum egyik feltétele.
Még nagyobb veszélyt jelent azonban a magyarlakta terület megosztása. Nemcsak a szórvány kerülne „távolabb” a vajdasági tömbmagyarságtól, hanem még a tömböt is kettészelné ez a vízumrendszer, s válnának a délebbi részek kétszeresen kirekesztetté.
Egy ember meghalt, miután áttért az ellentétes sávba egy autó és busznak ütközött















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!