Kövér: Most nem ólommal, csak gumilövedékkel lőttek

A rendszerváltás óta a nemzetpolitika folyamatos illúzióvesztésének vagyunk tanúi, és ebben az EU-s csatlakozás sem segített – jelentette ki Kövér László Esztergomban, a Fidelitas országos választmányának ülésén. A választmányi ülés zárónyilatkozatában a határon túli magyarokért való kiállásra szólítja fel a kormányt.

MNO
2007. 11. 10. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Azt gondoltuk, hogy az Európai Unió tagállamaként egyes kormányok nem tehetik meg mindazt, amit uniós területen kívül talán még bátrak voltak megtenni. Sohasem gondoltuk volna, hogy az Európai Unió keretei közé beengedett Szlovákia ... félfasiszta kormányzattal fog dicsekedni, és ezen félfasiszta kormányzat intézkedéseit az Európai Unió cinkos hallgatása övezi” – jelentette ki a Fidesz országos választmányának elnöke.

A politikus szerint a nemzetellenes intézkedésekért a magyar kormánynak nem kell a szomszédba mennie, hiszen „2006 tavaszán intézményes eszközökkel, összeesküvésszerűen megfosztotta az állampolgárok millióit a szabad választás lehetőségétől, majd október 23-án a saját népe közé lövetett, mint éppen ötven évvel korábban” – fogalmazott Kövér László, aki szerint az EU-csatlakozásnak annyi haszna volt, hogy már nem ólommal, csak gumilövedékkel lőttek.

A politikus szerint az államigazgatásban új alapokról kellene újjáépíteni a nemzetpolitikát, miután az MSZP–SZDSZ-koalíció „megtette azt a szívességet, hogy eltakarította azokat a szervezeteket, melyeket mi is meghaladottnak gondoltunk” – jelentette ki a szónok a Határon Túli Magyarok Hivatalát és a közalapítványi rendszert említve. Kövér László szerint miniszteriális szintű, tárcaközi jogosítványokkal rendelkező szervezetre lenne szükség, mely egységes nemzetpolitikát valósítana meg és koordinálná az ehhez szükséges forrásokat.

Zárónyilatkozat a határon túli magyarok oktatásáról és határátlépéséről

A határon túli magyar oktatás, valamint a vajdasági és a kárpátaljai magyarok könnyített határátlépése érdekében való kiállásra szólítja fel a kormányt a Fidelitas országos választmányának ülésén elfogadott zárónyilatkozat.

A szervezet elítélte a Benes-dekrétumok szlovákiai megerősítését is, mely szerintük a kollektív bűnösség elvének megerősítése. „Ez ellentétes az egyetemes emberi jogokkal és az unió elveivel” – szögezi le a dokumentum. A zárónyilatkozatban felkérték a kormányt, hogy hívja össze a Magyar Ifjúsági Konferenciát, mely 2006 márciusa óta nem ülésezett, valamint kérték a Magyar Állandó Értekezlet összehívását.

A Fidelitas elengedhetetlennek tartja a határon túli magyar oktatásért történő fokozottabb kormányzati kiállást, mely leginkább a moldvai csángó magyarok, illetve az önálló erdélyi és felvidéki magyar egyetem esetében égető kérdés.

Kérik a kormányt, hogy az európai példák jogi alapjain dolgozzon ki megoldást a vajdasági és a kárpátaljai magyarok könnyített határátlépésére, tekintettel a schengeni egyezményhez való csatlakozásra. A Fidelitas szorgalmazza, hogy a magyar diplomácia a 2010-es EU-s elnökség egyik alapvető célkitűzéseként fogalmazza meg a nemzeti kisebbségek védelmére vonatkozó uniós szabályozás megalkotását.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.