Az átláthatóság megteremtését, a polgárok bevonását ígérte Matkovich Ilona, Vác tavaly októberben megválasztott balliberális polgármestere – ehelyett azonban nemrég a városi dolgozók körében száz százalékos bérmegvonást rendelt el, szájzár-rendeletet hirdetett a sajtóban megjelenő negatív vélemények miatt, valamint új adók bevezetésével, adóemelésekkel és a szociális étkeztetés díjának felemelésével sújtotta a városiakat.
Elmulasztott kötelezettség
Bár a rendkívüli jogrend idején a polgármester asszony kezébe veheti a rendkívüli intézkedések meghozatalához szükséges összes jogosítványt – vagyis a legszélsőségesebb esetben polgármesterként akár a képviselő-testület megkerülésével is hozhat döntéseket –, ugyanakkor szemmel látható, hogy túlhatalmát jelenleg valódi mérlegelés nélkül, törvénytelenül igyekszik felhasználni.
A Pest Megyei Kormányhivatal május 4-i dátummal törvényességi felhívással élt Matkovich Ilona ellen az információk naprakészen tartási kötelezettségének elmulasztása miatt, miután a polgármester asszony által egyszemélyben módosított költségvetés nem került közzétételre a város honlapján.
„A közzététel, illetve a honlap-fenntartás kötelezettségének magában kell foglalnia a közzétett információ naprakészen tartásának kötelezettségét” – írja a kormányhivatal az indoklásában, majd így folytatja: „(…) a helyi önkormányzat (…) köteles elektronikusan közzétenni a hozott döntéseket (rendeleteket, határozatokat). A közzétételi kötelezettség fennáll a veszélyhelyzet időtartama alatt is (…) a polgármester által a képviselő-testület feladat- és hatáskörében hozott döntések vonatkozásában”.
Be nem tartott ígéretek
A Kormányhivatal felszólította a váci polgármestert, hogy a felhívás kézhezvételét követő 30 napon belül intézkedjen a Vác Város Önkormányzat 2020. évi költségvetéséről szóló 5/2020. (II. 20.) önkormányzati rendelet módosításának az önkormányzat hivatalos honlapján történő közzétételéről.
Mokánszky Zoltán, a helyi KDNP képviselője a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott, Matkovich átláthatóságot, a váci polgárok döntéshozatalba való bevonását, jó minőségű utakat, tiszta, fejlődő, rendezett várost és közterületeket, a szociális háló sűrűbbre fonását, a kulturális és sportegyesületek támogatását és még számos egyéb dolgot ígért, emellett békét hirdetett a választási kampány során. – Ezek után szembesülni kellett a valósággal: a polgármester asszony béke helyett totális háborút indított a kormánypárti képviselők ellen, a kampányban elhangzottak csak ígéretek maradtak, Vác a fejlődés helyett visszafejlődik – mutatott rá a KDNP-s képviselő.