Az izraeli biztonsági szolgálatok attól tartanak, hogy a pápa szentföldi útját és a nemzetközi média ezzel járó figyelmét kihasználva szélsőséges csoportok nagyobb „gyűlöletcselekményt” hajtanak végre, s ezért óvintézkedéseket vezettek be. Az ügy előzménye, hogy az utóbbi hetekben szélsőjobboldali vandál csoportok arab- és keresztényellenes feliratokat festettek keresztény helyekre, templomokra, kolostorokra, a római katolikus látogatóközpontra Jeruzsálem óvárosában, valamint akciókat hajtottak végre mecsetek, békepárti izraeli csoportok, sőt az izraeli hadsereg létesítményei ellen is.
Az izraeli rendőrség ezen a héten őrizetbe vett három embert, és a jeruzsálemi óvárostól való távoltartásukat kérte a bíróságtól, mert attól tartanak, hogy a pápai vizitet ellenző felhívásokat akarnak terjeszteni. A bíróság azonban elutasította a biztonságiak kérését, mert indoklása szerint e szándékuk nem tekinthető bűncselekménynek. Az izraeli hatóságok emellett elrendelték, hogy a négy szélsőséges jobboldali aktivista, köztük három kiskorú szerdától jövő keddig nem hagyhatja el lakóhelyét, és az idő egy részét házi őrizetben kell tölteniük a pápalátogatás alatt.
A történelmi vizit miatt szokatlan módon szombaton huszonnégy órán át nyitva lesz az Allenby hídnál a Jordánia és Izrael közötti határállomás, hogy ezzel segítsék a két ország között közlekedő, várhatóan több ezernyi tudósító zavartalan átkelését.
A Maariv című izraeli lap internetes portálja már megszerezte a látogatás étlapját. A repülőtéren Izrael mintegy 250 fős állami és vallási vezetése köszönti a katolikus egyház fejét, s az üdvözlő beszédek utáni fogadáson a Sulc vendéglátó vállalat ínyencfalatjait szolgálják fel. Friss izraeli citrommal, mentával és olívaolajjal ízesített lazac, mandulás csirkével töltött sült tésztafalatocskák, valamint japán szusi és kínai dim szam is szerepel az étkek listáján. Ezen kívül báránykebab, szezámmagos gombóckák és apróra vágott izraeli saláta jelzi a helyi ízeket a nemzetközi konyha zászlóshajói mellett.