Kanadai kormányzati szolgáltatások igénybevételéhez szükséges fiókadatok ezreit lopták el hekkerek a hatóságoktól – számolt be róla a távirati iroda. Mint írják, a hekkerek több mint kilencezer úgynevezett GCKey-felhasználó nevéhez és jelszavához fértek hozzá. A hatóságok szerint az elkövetők részben korábbi sikeres kibertámadások információit használták fel, ezért ismét arra figyelmeztették az embereket, hogy ne használják újra ugyanazokat a felhasználóneveket és jelszavakat különböző szolgáltatásoknál. Azt egyelőre nem tudni, hogy ki áll az akció mögött.
A GCKey egy olyan online megoldás, amivel a magyar ügyfélkapuhoz hasonlóan a kanadaiak a világhálón is intézhetik adminisztratív ügyeiket. Segítségével harminc állami szerv, köztük a kormányhivatal, a bevándorlási hivatal és az adóhatóság érhető el. A híradások szerint a hekkerek az adóhatóság 5500 fiókját is feltörték, így bepillantást nyerhettek némelyek pénzügyeibe. Hogy ez megtörtént-e, egyelőre nem tudni. A hatóságok óvatosságból minden érintett fiókot lezártak, és nyomozást indítottak el annak érdekében, hogy kiderüljön, az elkövetők hozzáférhettek-e érzékeny információkhoz.
A CBC kanadai közszolgálati csatorna szerint a támadás nem volt előzmény nélküli: több helyi állampolgár már augusztus elején észrevette, hogy változások történtek az adóhatóságnál vezetett fiókjaikban. Előfordult például olyan eset, hogy egy adófizető nevében valaki koronavírus-segélyhez folyamodott.