Nem szabad hagyni, hogy az Európai Unió csökkentse az agrártámogatásokat, mert az „fenyegető veszélyt” jelent a magyar gazdákra – mondta az agrárminiszter.
Nagy István hozzátette:
Brüsszel a tervek szerint a földalapú támogatásokat 16, a vidékfejlesztési támogatásokat pedig több mint 25 százalékkal csökkenti, miközben az agrártámogatások helyett olyan célokat fogalmazott meg, amelyek a migránsok letelepedését szolgálják.
Úgy vélte, ha ez megvalósul, nőni fognak az élelmiszerárak és romlani fog a versenyképesség.
Kitért arra is,
az agrárpolitikusok és szakemberek kedden országjárásra indulnak, amelynek során a kormány kikéri a polgárok véleményét.
Megbeszélik a gazdákkal az elért eredményeket, a nehézségeket, a kitűzött célokat, valamint erősítik a magyar gazdatársadalom és a kormány között kialakult együttműködést – mondta.
A miniszter szerint össze kell fogni, hogy olcsóbb legyen az élelmiszer, minél több hazai élelmiszer legyen és a magyar gazdák meg tudjanak élni.
Együttműködési megállapodást kötött egy kereskedelmi bankkal a Szent István Egyetem
A megállapodás az MKB Bank Zrt. az agrárium modernizációjának támogatása és az egyetemi hallgatók pénzügyi ismereteinek erősítése érdekében született. A megállapodás értelmében az MKB Bank a jövőben szakmai támogatást nyújt az egyetemi képzésekhez, kutatásokhoz. A SZIE pedig vállalta, hogy a képzési programjai, tanterve kialakításánál, főként az egyetem gazdaságtudományi karánál figyelembe veszi a bankszektor munkaerőpiaci igényeit.
Nagy István szerint
a megállapodás jelentősége, hogy ráirányítja a fiatalok figyelmét az agráriumra, erre pedig szükség is van, ugyanis a magyar mezőgazdaság jövője szempontjából a generációváltás alapvető fontosságú.
Hozzátette, hogy az egyéni gazdálkodók és a gazdasági szervezetek irányításában az 55 év felettiek aránya közelíti vagy meghaladja az 50 százalékot.
Nagy István elmondta, a 2014-2020-ig tartó időszakban a helyzet megoldását a vidékfejlesztési programon belül a fiatal gazda tematikus alprogram segíti. Fejlesztési támogatásban tavaly év végéig több mint ezer fiatal gazda részesült, közel 40 milliárd forint értékben. Kiemelte,
a fiatalok bevonása érdekében a kormány 2019 őszén elindítja az Agrár-generációváltás 2020-2030 című középtávú szakpolitikai programját.
A mezőgazdaság további fejlesztésének elősegítésére az Agrárminisztérium még az idén egy beruházási hitelhez kapcsolódó, az agrárvállalkozások széles köre által igénybe vehető kamattámogatási programot is hirdet. A fejlesztés célja, hogy a jelenlegi vidékfejlesztési program forrásainak felhasználását követő időszakban is támogathassák az agrárvállalkozások beruházásait.