Antonescu leszögezte: saját nevében beszél, az általa vezetett Nemzeti Liberális Pártban még nem született testületi döntés az ügyben. Nem titkolta, hogy a nyolcadik napja Bukarestben zajló beruházásellenes demonstrációk is befolyásolták állásfoglalását. A politikus szerint nem lehet támogatni egy olyan – országos jelentőségű – projektet, amellyel szemben a társadalomban jelentős bizalmatlanság és gyanakvás fogalmazódott meg.
A politikus rámutatott: a legjobb lenne, ha a kormány visszavonná a parlamentből a Verespatak-törvény tervezetét, mivel azonban erre kicsi az esély, a maga részéről a tervezet elutasítását javasolja. Hozzátette, Romániában nem lehet beazonosítani olyan politikai erőt, amely határozottan kiállna a verespataki bányaberuházás mellett.
Victor Ponta román miniszterelnök szerint nincs már értelme parlamenti különbizottságot létrehozni és társadalmi vitát nyitni a verespataki bányaprojekt ügyében, mikor egyértelművé vált, hogy a parlamenti többség el fogja utasítani a kormány tervezetét. „Minél gyorsabban napirendre kell tűzni a törvénytervezetet: előbb a szenátushoz kerül, amely gyorsan elutasítja, aztán a képviselőház is leszavazza, és ezzel befejeztük” – jelentette ki.
Újságírói kérdésre válaszolva a kormányfő elmondta: koalíciós partnere nem konzultált vele, mielőtt a Verespatak-tervezet elutasítását javasolta volna. Hozzátette: miután Vasile Blaga, az ellenzéki Demokrata Liberális Párt (PDL) elnöke is a törvénytervezet ellen foglalt állást, nincs miért „bolondítani a népet”, a parlament rövid úton elutasíthatja a tervezetet.
Elmondta azt is, a kanadai beruházó minden bizonnyal kártérítési pert indít majd Románia ellen, és az esetleges kártérítést a román adófizetőknek közösen kell állniuk. Ponta szerint a beruházó Traian Basescu államfő támogató nyilatkozataira alapozva rengeteg pénzt költött már el a projektre abban a tudatban, hogy megtérül a befektetés.
Victor Ponta korábban bejelentette: képviselőként a verespataki törvénytervezet ellen fog szavazni.
A kanadai többségi tőkével és 20 százaléknyi román állami részesedéssel létrehozott Rosia Montana Gold Corporation 15 éve vár hatósági engedélyre, hogy Verespatakon megnyithassa Európa legnagyobb külszíni aranybányáját. Ciántechnológiás eljárással 300 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt akar kitermelni.
A román kormány augusztus 27-én törvénytervezetet terjesztett a parlament elé a verespataki beruházóval kötendő új megállapodásról, amely növelné az állam részesedését a majdani haszonból, és nemzeti fontosságú közhasznú projektnek nyilvánítaná a beruházást.