Szoboszlai a Bundesliga örökranglistáján – meglepő statisztika + videó

Amint arról beszámoltunk, a német labdarúgó-bajnokság 18. fordulójának pénteki nyitómérkőzésén az RB Leipzig Szoboszlai Dominik duplájával 2-1-re nyert otthon a VfB Stuttgart ellen. A 22 éves Szoboszlai negyvenhét lipcsei színekben lejátszott bajnoki meccsén már kilenc gólnál jár; megnéztük, hol foglal helyet a Bundesliga statisztikájában a magyar légiósok között. Meglepő adatokat találtunk.

2023. 01. 28. 13:55

a magyar válogatott csapatkapitánya péntek este a Stuttgart ellen a 25. percben 30 méterről szabadrúgásból bombázott a kapuba, majd a 49. percben egy elegáns levételt követően a 16-os vonaláról lőtte ki a jobb alsót. A 22 esztendős középpályás karrierje 8. és 9. gólját szerezte a német élvonalban, érdekesség, hogy az első kettőt is a Stuttgart ellen jegyezte, még 2021 augusztusában.

Szoboszlai
Szoboszlai Dominiket Amadou Haidara és Dani Olmo köszönti

A meccs után Szoboszlai Dominik azt mondta a DPA német hírügynökségnek: csapattársai rendszeresen azzal idegesítik a mérkőzéseken, hogy lövésre biztatják.

– Mindig idegesítenek, hogy lőjek. Minden meccsen tizenötször. Kétszer is hallgattam rájuk és mindkétszer bejött. Úgyhogy csak továbbra is idegesítsenek – nyilatkozta honfitársunk nem túl komolyan.

A pénteki meccsen az RB Leipzigben végig a pályán volt a védelemben is, továbbra is súlyos sérülése után lábadozik. Az immáron 16 mérkőzés óta veretlen lipcseiek sikerüknek köszönhetően feljöttek a második helyre, egy pontra megközelítve a listavezető címvédő Bayern Münchent.

Visszatérve Szoboszlai Diminikra: a 2021/22-es bajnokságban 31 mérkőzésen hat gólt szerzett, a 2022/23-asban pedig 16 meccs után csak három találatnál jár, de van nyolc gólpassza is.

Ha pedig valamennyi tétmeccsét nézzük a szezonban:

Ami a Bundesligában jegyzett kilenc gólját illeti, ezzel most érte utol a német élvonal magyar légiósai között 11. helyen álló Varga Zoltánt, aki 1970–72 között a Hertha színeiben 36 meccsen szerezte a kilenc gólját. A csatár 329 percekeként talált be az ellenfelek kapujába, Szoboszlai esetében ez a mutató 330 perc/gól. S a Bundesliga tíz legjobb magyar góllövője közül csak egyvalakinek jobb a hatékonysági mutatója: (1987–88, Eintracht Frankfurt) a gólok számát csupán a tizedik a 11 góljával, de ezt 33 meccsen ért el, és ő 269 percenként volt eredményes.

A magyarok góllövőlistáját egyébként vezeti 54 találattal, őt Huszti Szabolcs követi (39) majd Lisztes Krisztián és Willi Orbán (20-20) jön a rangsorban. Ha első látásra meglepő is, bizony a védő Orbán ott van a dobogón. Igaz, a 30 éves játékos már a 2016/17-es szezonban megkezdte a gólgyártást, amikor még ő sem gondolta, hogy majd a magyar válogatott erőssége lesz. Orbán mellett az élbolyban van is, ő a 16 góljával a nyolcadik helyen áll, és a Freiburg színeiben tovább gyarapíthatja a találatai számát.

Szoboszlai Dominik kapta a Magyar Aranylabda díjat

Pénteken Szoboszlai Dominik érdemelte ki a Magyar Aranylabda díjat a 2022-es teljesítményéért. Szoboszlai a tavalyi győztest, az Union Berlin középpályását, Schäfer Andrást előzte meg a voksoláson, harmadikként pedig Willi Orbán zárt. Szoboszlai 2020 után másodjára végzett az élen, a díjat édesapja vette át. A legjobb NB I-es játékos címet az NB I-ben címvédő és éllovas Ferencvárostól éppen pénteken eligazoló tunéziai kapta két klubtársa, a mali Adama Traore és a norvég Kristoffer Zachariassen előtt. A Magyar Aranylabda díjat az nb1.hu alapítója és örökös főszerkesztője, a 2012-ben elhunyt Imre Mátyás 1998-ban hívta életre, vagyis az idei volt a 25. díjátadó.

Borítókép: Szoboszlai Dominik volt a hős (Forrás: Twitter/RB Leipzig)