Továbbra is előzetesben Tarsoly Csaba

Felesége házi őrizetét is fenntartotta a Fővárosi Törvényszék.

MTI
2016. 07. 14. 21:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíró indoklásában rámutatott: a különösen súlyos, sok tíz milliárdos csalással, sikkasztással és más bűncselekményekkel megvádolt vádlottakra 5-től 25 évig terjedő szabadságvesztés szabható ki. Utalt a legfőbb bírói fórum korábbi megállapítására, miszerint bűnszövetségben elkövetett bűncselekmények esetén reálisan fennáll a szökés és elrejtőzés veszélye, ezért indokolt a legsúlyosabb kényszerintézkedés fenntartása.

A végzés nem jogerős, az ügyészség képviselője tudomásul vette a döntést, ugyanakkor a vádlottak és védőik fellebbeztek ellene, így a Fővárosi Ítélőtábla dönthet róla.

„Bocsánatot szeretnék kérni a munkatársaim nevében az összes károsulttól, aki kárt szenvedett ebben az ügyben, de ezt nem mi okoztuk” – fogalmazott a tárgyaláson Tarsoly Csaba még a bíróság kényszerintézkedésről szóló döntésének meghozatala előtt. Hozzátette: bocsánatot kér „azok nevében is, akik ezt soha nem fogják megtenni, akik a Quaestor-csoportot szándékosan tönkretették, és egyik sem ül itt a vádlottak padján”. A vádirattal összefüggésben jelezte, nem tartja valósnak az abban foglaltakat, és minden erejükkel arra koncentrálnak, hogy bebizonyítsák ártatlanságukat. Az ügyészség képviselője mellett helyet foglaló sértetti jogi képviselőknek Tarsoly Csaba azt mondta: közös céljuk, hogy a befektetők a pénzükhöz juthassanak. Arról is beszélt, nincs titkolnivalója, titkos külföldi befektetése, strómanok által kezelt tulajdona, sem magánrepülője vagy jachtja az Adrián, minden pénz a cégcsoportban volt.

Hangsúlyozta: nem követtek el bűncselekményt, az eljárás során pedig embertelen bánásmódban részesülnek, amit nem érdemelnek meg.

Tarsoly Csaba és védője, valamint a szintén előzetes letartóztatásban lévő harmadrendű vádlott és ügyvédje azzal érveltek az enyhébb kényszerintézés mellett, hogy a büntetés-végrehajtási intézetben olyan elavult számítógép áll a fogvatartottak rendelkezésére, amelyen sem tárolni nem lehet adatot, sem külső adathordozót nem tudnak csatolni hozzá, így az iratokat a vádlottak nem tanulmányozhatják. Tarsoly Csaba azt is kifogásolta, hogy 100-120 fogvatartottra jut egyetlen számítógép. A bíró válaszul jelezte: meg fogja keresni a büntetés-végrehajtás országos parancsnokát, hogy tegyék lehetővé számukra az iratok tanulmányozását. Az előzetes letartóztatás fenntartásának indoklása során ezzel összefüggésben azt mondta: „ez a XXI. században megoldható kell hogy legyen”.

A csütörtöki tárgyalás elején a bíróság szakértőket hallgatott meg a terjedelmes eljárási anyag egyszerűbb kezelése érdekében. Az ügyész még a szakértők meghallgatása előtt kifogásolta ezt, mondván, a büntetőeljárási törvény úgy rendelkezik, hogy a bizonyítási eljárás a vádlottak meghallgatásával kell hogy kezdetét vegye. A bíró hangsúlyozta: ez így is fog történni, ám az általa is rendhagyónak, valamint sajátosnak nevezett szakértői meghallgatásról kifejtette, hogy a tárgyalásra való felkészüléshez elengedhetetlen a terjedelmes dokumentumhalmaz kezelhetősége. Ennek érdekében kérte az ügyészt, hogy válogassa le az adatokból azokat, amelyekkel szűkíthető a per anyaga, amire az ügyész jelezte, hogy ezt a 15 napos határidőn belül megteszi. Ezt követően a bíróság a csütörtökön meghallgatott informatikai szakértőkkel együttműködve azon dolgozik, hogy könnyebben felhasználhatók, kereshetők legyenek az adatok.

Tarsoly Csaba ügyvédje ismét kifejtette, hogy olyan mennyiségű iratot csatolt be az ügyészség, amennyit a nyomozati szakban szerinte még a vádhatóság sem olvashatott végig, egyszerűen a „bíróságra öntötte” az adatokat a vádhatóság. Válaszában a főügyészség képviselője ezt visszautasította, megalapozottnak tartva a vádat.

Csütörtökön a szakértőket az adatok gyors kezelhetősége érdekében hallgatta meg a bíróság. Az egyik szakértő nyolc pontban foglalta össze, hogy szerinte problémát jelent az adatok mennyisége, példaként említve, hogy csak pdf formátumú fájlból több mint 2,4 milliót tartalmaz a dokumentumhalmaz. Szintén problémásnak nevezte, hogy a dokumentumhalmazhoz készített tartalomjegyzék szkennelt. Ezzel kapcsolatban az ügyész a tárgyaláson becsatolt egy újabb CD-t, amelyen már kereshető formában szerepel a tartalomjegyzék. A szakértő a jelszóval védett, ezért nem megnyitható, több példányban másolt dokumentumokat, az adatbázismentések nagy számát, valamint a sok adatot tartalmazó fájlokat is problémásnak nevezte.

A szakértő vélelmezte, hogy az ügyészség is valamilyen szoftvert használt az adatok feldolgozása során. Bírói kérdésre a főügyészség képviselője azt mondta: az ügyészség a betanítással együtt 30 millió forintot ruházott be egy szoftverre, amellyel feldolgozta az ügyet, azt azonban szerzői jogok miatt nem tudja átadni a bíróságnak.

A Quaestor-ügy pere kedden kezdődött a Fővárosi Törvényszéken. A tavaly márciusban kipattant ügyben a Magyar Nemzeti Bank vizsgálata szerint a Quaestor Értékpapír Zrt. mintegy 210 milliárdos vállalati kötvénykibocsátásából 150 milliárd fiktív volt. A vádbeli cselekmények elkövetési értéke 77 milliárd forint, az ügynek több mint harmincezer sértettje van.

Az ügyészség öt vádpontban 5458-rendbeli csalást és sikkasztást ró a 11 vádlott terhére.

Védői kérdésre válaszolva a bíró előrevetítette: várhatóan a törvényes határidőn, vagyis három hónapon belül kitűzi a következő tárgyalást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.