Recski csecsemőhalál: felelősségre vonják a hatósági dolgozókat

„Helytelenül értékelték” a gyermek veszélyeztetettségének mértékét.

MTI
2016. 08. 04. 12:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint a tárca a haláleset után soron kívüli bekérte az illetékes Heves Megyei Kormányhivatal ügyben folytatott ellenőrzésének dokumentumait, és megállapította, hogy szükséges egy független, központi vizsgálat lefolytatása.

A vizsgálat során megállapították, hogy mind az elsőfokú gyámhatóság, mind a család- és gyermekjóléti szolgáltató „helytelenül értékelte” a gyermek veszélyeztetettségének mértékét. A feltárt módszertani, szakmai hiányosságok, valamint a szükséges információk hiánya miatt a szakemberek nem mérlegelték megfelelően a kialakult helyzetet, és nem jártak el kellő körültekintéssel, ezért a tárca kezdeményezte az érintettek munkajogi felelősségre vonását – írták.

Kiemelték: a kormány elkötelezett amellett, hogy a korábbinál is hatékonyabb és célzottabb segítséget adjon a családoknak és az őket segítő gyermekvédelemmel foglalkozó szakembereknek. Alapvető cél, hogy a gyermekek minél korábban megkapjanak mindent, ami a testi, lelki és szellemi fejlődésükhöz szükséges. Ennek érdekében növelik a gyermekjóléti központok számát, és megerősítik a gyermekjóléti szolgáltatásokat, továbbá módszertani útmutatókkal és megfelelő alkalmazásukat támogató hálózattal segítik a szakemberek munkáját – áll a közleményben.

A két hónapos csecsemő június elején halt meg Recsken. A szüleit ezt követően őrizetbe vették, a rendőrség halált okozó testi sértés gyanúja miatt indított ellenük büntetőeljárást. Az Egri Járásbíróság a 21 éves apát június 5-én előzetes letartóztatásba helyezte, a 19 éves anya szabadlábon védekezhet.

Hoszné Nagy Tímea, az Egri Törvényszék sajtótitkára aznap az MTI-vel azt közölte: a férfi június 1-jén délután egyedül volt otthon gyermekével, amikor nyugtató hatása alatt elejtette. A gyermek hassal a kályha szélének, fejjel a kályha tetejének esett, majd a földre esve a feje egy téglának csapódott. Az apa és időközben hazaért élettársa úgy ítélte meg, hogy a gyermek nem szorul orvosi ellátásra. Hajnalra azonban a kisfiú rosszul lett, ekkor orvoshoz mentek vele, de ott az életét már nem tudták megmenteni. Az elsődleges orvosi szakvélemény szerint a halál koponyatörés miatt állt be.

A nyomozási bíró határozatának indokolásában kifejtette, hogy az apa esetében fennáll a bűnismétlés veszélye. A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság ugyanis gondatlanságból elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés vétsége miatt is nyomoz ellene, mivel a nagyobb gyermeke tavaly tavasszal két hónap alatt háromszor szenvedett életveszélyes fejsérüléseket miatta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.