Második ember

Harlem Désir a francia baloldal második embere. A napokban a szocialista elnökjelölt képviseletében Magyarországon járt, az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért tüntetésére.

Rákóczi Péter
2012. 03. 21. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan ezt el is hitték, pedig a „látogatás” nem a magyar értelmiségnek szólt, hanem a francia választóknak. Az elnökválasztási kampány hajrájában arra használták fel a „független civilek” akcióját, hogy rávilágítsanak, Sarkozy pártjának milyen „szövetségesei” vannak Európa szívében. Miért is mondom ezt?

Eleve szokatlan, a francia lapok milyen előkelő helyen futtatták a francia jogvédő „fellépését” a Milla rendezvényén. Már hetekkel korábban jó előre beharangozták, pedig valójában fel sem lépett – nem mondott beszédet! Monsieur Désir olyan erős személyiség, aki puszta jelenlétével is képes demonstrálni?! Stábunknak sikerült vele találkozni – a Célpont legutóbbi adásában láthatták, milyen körülmények között. Az előre egyeztetett interjút a magyar szervezők kérésére a helyszínen a francia jogvédő lemondta. Közben titkára kameránk előtt hadonászott, és arról győzködött: „a demokráciában az a legszebb, hogy van szólásszabadság”. Ez Mehdi Ouraoui értelmezésében az jelenti, hogy a politikus szabadon döntheti el, kinek a kérdésére válaszol és kiére nem.

De miért jön egy jogvédő Magyarországra, ha nem szólal fel és nem háborog hangosan? Hogyan önt így lelket a reményvesztett „független civilekbe”? Netán azért nem szólal meg, mivel nincs tisztában a magyar demokrácia valós állapotával?! Ne legyünk naivak, nem utazott volna ide hiába néhány héttel az elnökválasztás előtt! Egyébként is az előítéletes politikusokat ritkán zavarja a valóság.

A párizsi olvasó, a francia választó viszont fontos! Harlem Désir március 15-én „élménybeszámolót” tett közé magyarországi látogatásáról egy baloldali hírportálon Együtt a demokratákkal Orbánnal szemben címmel. Az írásban fellelhető kisebb csúsztatásokkal nem foglalkozunk, csak a durvább hazugságokkal:

1. A romákkal szemben olyan félkatonai szervezetek lépnek fel erőszakosan Magyarországon, akiket a háttérből a kormány és Orbán Viktor is támogat.

2. Az alkotmányból hiányzik a „köztársaság”, és a kormány elhallgattatja a sajtót.

3. Azért csökkentették a bírói kar esetében a nyugdíjkorhatárt, hogy a kormány megszabaduljon a független bíráktól.

4. A kormány politikai ellenfelei kollektív felelősséget viselnek a kommunista rendszerben elkövetett bűnökért, ezért még az is előfordulhat, hogy ellenzéki pártok nem indulhatnak a következő választáson.

5. Magyarországon megkérdőjelezik az abortuszhoz és a szabad vallásgyakorláshoz fűződő jogokat.

6. Mint Európa történelmének legsötétebb időszakában, az egyik állami színház élére két ádáz zsidógyűlölő igazgatót neveztek ki, akik nyíltan újfasiszták.

Azután Désir tisztázza: Orbán ugyan papíron nem szélsőjobboldali, de pártja befogadja a legszélsőségesebb, idegengyűlölő nézeteket is. Majd a szocialista politikus azon sajnálkozik, hogy szólalhatott fel egy ilyen minőségű politikus a néppárt marseille-i kongresszusán. Ha Sarkozynek és a francia kormánypártnak fontosak a demokratikus értékek, miért küldtek neki meghívót? Majd jön a vegytiszta üzenet a választónak/olvasónak: Sarkozy és barátai néhány kritikus nyilatkozat ellenére bűnös semmittevéssel figyelik a magyarországi eseményeket, miközben néppárti szövetségese, a magyar miniszterelnök egy olyan országot épít, amely származás szerint tesz különbséget a magyar állampolgárok között. „Ez Európa és a demokrácia szégyene, amit az uniónak szankcionálnia kell” – teszi hozzá a párt második embere.

Vallom, a „demokráciában az a legszebb, hogy van szólásszabadság”. Egy demokrata azonban nem csúsztat, nem hazudik. Látják, ha nincs kontroll, hogy megered odahaza a nyelve? Ha Magyarországon fogalmazza meg kritikát, netán lelepleződött volna? Érdemes azon is elgondolkozni, egy-egy ilyen írás után Önök akár egy eurót is befektetnének Magyarországon, döntéshozóként alaposan mérlegelnék a magyar kormány érveit?

Talán a francia elnökválasztást követően megnyugszanak a kedélyek. Például ha a paksi atomerőmű bővítését a franciák nyernék el, a szocialista politikus Orbánt éltető transzparenssel vonulna jövőre a Kossuth térre. Ez is a politika természetéből fakad…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.