A ragyogó napsütésben vekkerrel ébresztették az állatkert három barna medvéjét az intézménybe látogató óvodások és kisiskolások.
A népi hagyomány a medvék „előjövetelével” kapcsolta össze az időjóslást: ha február 2-án jó idő van, a medve meglátja az árnyékát és ettől megijedve „visszabújik barlangjába”, az a tél elhúzódását vetíti elő. Ha azonban nem látszik az árnyéka, a téli hideg már nem tart sokáig.
A medvék nem úgy alszanak téli álmot mint a denevérek, mormoták, pelék vagy sünök. Az európai barnamedvék – elsősorban a hozzáférhető táplálék szűkössége miatt – télen kevésbé aktívak, mint a tavasztól őszig tartó időszakban. Az állatkerti medvéknek azonban nincs ilyen gondjuk, hiszen télen is gondoskodnak a takarmányozásukról.
Az, hogy a medvék mennyire tekinthetők megbízható időjósnak,erősen vitatható. Ugyanakkor több meteorológus osztja azt a véleményt, hogy a hosszú távú előrejelzések – a légköri folyamatok számos véletlenszerű, kiszámíthatatlan eleme miatt – eleve olyan nagy bizonytalansággal bírnak, hogy ennyi erővel akár a medvék árnyékát is figyelhetjük.
A népi meteorológia általában egy-egy jeles nap időjárása alapján következtet egy hosszabb időszakra, s e jeles napok gyakran a keresztény hagyományokkal is összefüggnek. Február 2. a katolikus naptárban gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe.
A „medvelessel” kezdődik a városligeti intézmény hagyományos négynapos mackófesztiválja, amelynek ideje alatt számos program fogadja a látogatókat. Sőt a tizennégy év alattiak, ha brummogva érkeznek, ingyen látogathatják az állatkertet.
Csütörtöktől vasárnapig „medvetélkedők”, méhészeti bemutató, a Barlangteremben játszóház és kézműves programok is várják a kicsiket és nagyokat.
Szombaton és vasárnap játékmackó-kiállítással és mackó örökbefogadási akcióval is kiegészül a programkínálat. A barna medvék mindegyik napon 11 órakor, a jegesmedvék pedig 14 órakor kapnak enni.