Ámulat! Képeket küldött az első magyar műhold + Képek

Lassan minden héten leírhatjuk, hogy történelmet ír a Masat-1, az első magyar műhold. De amit most küldött odafentről, azt bátran mutogathatjuk a nagyvilágnak.

2012. 03. 14. 14:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem találunk szavakat: nem elég, hogy tökéletesen működik az első magyar műhold, útitársaira folyamatosan ráver „egy kört”. A napokban elküldte első fényképeit – rajtuk Afrika, Ausztrália, illetve az Antarktisz látszik –, ami bizonyítja, hogy nem egy egyszerű, ügyes űrbeli röpködőről van szó, ami jó, hogy méricskéli a környezeti hőmérsékletet.


A fotók közül az első Afrika déli részét mutatja – március 8-án készült –, ezt követően kattintotta el a Masat-1 a többit a Föld déli sarkáról – közölték a fejlesztők az MNO-val szerda délután.

„Mennyiségben és minőségben is páratlanok a cubesatok világában. A fényképek szépségükön túl demonstrálják, hogy a Masat-1 méretbeli és energiakorlátai mellett is képes űrfelvételek készítésére, ez a műhold üzemeltetésében is összehangolt tervezést, kivitelezést bizonyít” – fogalmaz Horváth Gyula. A képeket rögzítő kamera össztömege két százforintos érmével megegyező tömegű, maximális felbontása 640-szer 480 képpont. A felvételek földfelszíni képpontjának mérete 1 és 10 kilométer közötti. A helyzetstabilizáló rendszer jelenlegi alkalmazása még csak a déli félteke fényképezését teszi lehetővé.

A Masat-1 egy hónapja kering a Föld körül a világűrben, s csaknem az összes projektfeladat teljesült már. A Masat-csapat várakozáson felülinek tartja az űreszköz működését, amely további műszaki-tudományos lehetőségeket rejt magában, ezeket pedig a fejlesztők a következő egy-két hónapban igyekeznek kiaknázni.

A Földet kémlelő műholdakra – ezt a masatosok is jól tudják – egyre növekvő igény mutatkozik a világon mind az állami, mind a magánszektor részéről; igény szerint ugyanis tökéletes felbontású képeket sugároz a bolygó egy adott területéről, a friss felvételeknek pedig kulcsszerepük lehet egy-egy katasztrófahelyzet elhárításában, de akár a meteorológiában és még a terménybecslésben is. A 10-szer 10 centis, egy kilós kocka megalkotói sem titkolják, „a Masat-1 hosszú távú célja, hogy egy műholdsorozat első, legkisebb tagjaként kis méretben kipróbálja azon fedélzeti rendszerek működését, amelyek egy későbbi, nagyobbra tervezett műholdon is nélkülözhetetlenek egy tudományos vagy technológiai feladat megoldásához”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.