Kisdorogról a bogaras érdeklődő eleddig legfőképp annyit tudhatott, hogy a honfoglalást követően a Gut-Keled nemzetség birtokai közé tartozott, a 18. században pedig a Dőry családhoz került. A falu nevezetességei közé azonban idén november óta a Szent Lőrinc-templom, a Dőry-kastély és a vörös feszület mellé bekerült egy országos érdeklődésre számot tartó javaslat is. A Bonyhád TV újságírója, a falu szülöttje hirtelen ötlettől vezérelve kitalálta: mi lenne, ha a lebontásra ítélt Puskás Ferenc Stadion székeit és padsorait a 2000 fősnél kisebb települések sportkörei kapnák meg. A furcsa gondolatot tett követte, Bittner Mátyás billentyűzetet ragadott, és levelet küldött a sportért felelős államtitkárnak, illetve Csányi Sándor MLSZ-elnöknek.
„Ültem a televízió előtt egyik nap, és amikor az egyik műsorban a stadion órájának sorsáról beszélgettek, szöget ütött a fejembe: mi lesz majd a több tízezer székkel és paddal a bontást követően?” – magyarázza Bittner Mátyás. Azonnal megkereste a kisdorogi sportkör vezetőjét és Klein Mihály polgármestert, akik hatalmas lelkesedéssel csatlakoztak a kezdeményezéshez. Utóbbi megkeresésünkre leszögezte: nem lenne akadálya, hogy a település egyik fuvarosa felkerekedjen és besegítsen a szállításban. „Van egy szép pályánk, ahol régen NB III-as meccseket is rendeztek, óriási dolog lenne a helyieknek, hogy a nemzeti stadion székeiből élvezhetnék a meccseket” – tette hozzá.
Mindent vinnének
Ugyanezt fejtegette Bittner Mátyás is, aki elmondta: amellett, hogy megújulhatna a sporttelep, a pár száz fős település lakosai számára hatalmas büszkeséget jelentene a Puskás Ferenc Stadion székeinek, padjainak érkezése. – A megyei szövetségek egy hét alatt felmérhetnék, mennyi székre, padra lenne igénye egy-egy kistelepülésnek. Mi már le is adtuk az igényünket: 350 széket és 300 méternyi műanyag borítású padot tudnánk hasznosítani. A falvak többségében lerobbant állapotban van a sporttelep, nincsenek székek, de még pad sem. A stadion üzemeltetőjének, az államnak nem is igazán lenne feladata a mi munkánk nyomán: saját szerelőkkel, saját fuvarossal indulnánk a fővárosba, ha megkapnánk a lehetőséget. Kisdorogról néhány nap alatt annyian jelentkeztek a feladatra, hogy mindent el tudnánk szállítani a stadionból.
Az ötletgazda elárulta: egyelőre Czene Attilának, Csányi Sándornak, a KDNP Tolna megyei elnökének, és néhány országgyűlési képviselőnek küldte el javaslatát, de a hír hallatán a szomszéd Tevel település is kapva kapna az alkalmon, és csatlakozna a kezdeményezéshez.
A Magyar Labdarúgó Szövetség számát tárcsázva megtudtuk: a székek kérdésében nincs döntési helyzetben az MLSZ. „Miután maga a stadion is állami tulajdonban van, így a benne lévő székek leszerelésébe és értékesítésébe nincs beleszólása a szövetségnek. Ez a bontásért felelős kormánybiztosság feladata lesz” – reagált kérdésünkre Borbély László, az MLSZ sajtófőnöke.
Rengeteg az érdeklődő
A vég nélküli telefonálás labirintusában már majdnem elvesztünk, végül azonban megtaláltuk a Puskás Ferenc Stadion bontásáért felelős kormánybiztosi hivatalt. A kacifántos nevű, kiemelt sportlétesítmény-fejlesztésekkel, sportberuházásokkal összefüggő kormányzati feladatok ellátásért felelős kormánybiztosságról végül diplomatikus választ kaptunk kérdésünkre. Az illetékesek egyelőre keresik a lehetőséget arra, hogy mindenkinek megfelelő megoldás szülessen a lebontott székek ügyében. Teljesen ingyenesen valószínűleg nem lehet majd elvinni az ülőalkalmatosságokat. Annyi bizonyos, hogy rengetegen érdeklődtek már Vígh László kormánybiztosnál, ezért a hivatal jövő hét elején bejelentést fog tenni a Puskás ügyében.
A magyar kormány a Puskás Ferenc Stadionnal kapcsolatban november elején fogadott el határozatot. A bontási munkálatokat 2012-ben kezdik el, a beruházás 5 milliárd forintba kerül majd. A 40 ezer fő befogadására képes – 55 ezresre bővíthető – új stadion építési költségei 35 milliárdot emésztenek fel, és a 2015-ös befejezésig hárommilliárd forintból egy parkolóházat is kialakítanak majd. Később a létesítmény atlétikai és kerékpárpályával is bővül majd.