15 év után súlyos veszteség érheti a magyarokat

Romániában könnyen lehet, hogy előveszik a magyar kártyát, míg Ukrajnában ez a téma új elemként jelenhet meg a kampányban.

Kovács András
2011. 11. 07. 9:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Romániában a 2008-as választásokat követően nagykoalíciót hozott létre a Demokrata-Liberális Párt (PD-L) és a szociáldemokraták (PSD), amely egy év múltán szétesett. Az új kormányt a PD-L és az RMDSZ alkotta, amelyet a parlament kisebbségi képviselői is támogatnak. A világgazdasági válság hatására a GDP 2009-ben 7,1 százalékkal, 2010-ben 1,3 százalékkal esett vissza, miután a kormány szigorú költségvetési konszolidációs programot hirdetett.

Ennek a hatása természetesen az lett, hogy a kormánypártok népszerűsége jelentősen megcsappant, a PD-L támogatottsága 20 százalék alá zuhant, míg az RMDSZ a bejutás környékén imbolyog. Az ellenzéki oldalon egyesült a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a PSD, és létrehozták a Szociálliberális Szövetséget (USL), amelynek népszerűsége 50 százalék fölé emelkedett, így a jövő évi választások legnagyobb esélyesévé lépett elő.

Nőhet a feszültség

Sok van még hátra a választásokig, és rengeteg tényezőn múlik, hogy mennyire kerülnek a célkeresztbe a magyarok – mondta el az MNO-nak Bakk Miklós politológus. Rámutatott arra, hogy egyelőre nem lehet tudni a voksolás pontos időpontját sem, és azt sem, hogy összevonják-e az országgyűlési megméretést az önkormányzatival. Vélhetőleg még a voksolás előtt sor kerül a választási törvény megváltoztatására, amelynél két opció versenyez – tette hozzá.

Bakk kifejtette, hogy az egyik változat szerint a többségi rendszerek irányába mozdulnának el, ami a két nagy pártnak kedvezne, így a magyarokkal kapcsolatos témák háttérbe szorulnának. A másik opció szerint a vegyes rendszer erősödne, ami a magyar képviselet szempontjából előnyösebb lenne, és természetesen hangsúlyosabban jelennének meg a magyarokkal kapcsolatos témák is – tette hozzá. A szakértő úgy látja, hogy a magyar pártok közötti ellentétek is erősíthetik a magyar–román politikai feszültségeket a verseny jellegéből adódóan.

Megtörhet a hagyomány

A kampány várhatóan attól is függ, hogy milyen irányt vesznek az európai gazdasági folyamatok, valamint a régiósítás ügye is befolyásolhatja a témákat – fogalmazott a politológus. Úgy látja, a magyar–román ellentétek nem juthatnak el olyan szintre, mint korábban a szlovák–magyar. Az elmúlt évtizedekben az RMDSZ a román pártok nagy részével alkotott már koalíciót, így általában, aki a magyarokat támadta, az a román ellenzék soraiból került ki – emlékeztetett Bakk.

A politológus arra is fölhívta a figyelmet, hogy a román pártok között van egy hallgatólagos konszenzus, miszerint az ország államjogi berendezkedése megbonthatatlan, és a magyarellenesség alapvetően kontextusfüggő. Bakk szerint úgy tűnik, az USL szakít azzal az 1995–96. óta létező hagyománnyal, hogy az RMDSZ része a kormánynak, ami természetesen attól is függ majd, hogy sikerül-e egyedül megnyerniük a választást.

Előretörtek a szélsőségesek

Legnagyobb keleti szomszédunknál várhatóan 2012. október 28-án választanak majd új parlamentet, ráadásul már egy új szisztémában kerül sor a voksolásra. Az eddigi teljes listás rendszer helyett a képviselők felét egyéni körzetben fogják megválasztani, így ismét lehetősége nyílik a kárpátaljai magyarságnak, hogy képviselőt delegáljon a parlamentbe. Mint ismert Ukrajnában 2002-ben választottak utoljára egyéni körzetes rendszerben, és akkor a visszaélésektől sem mentes küzdelemben Gajdos István győzött a beregszászi kerületben.

Bár Ukrajnában a magyarság nem játszik központi szerepet, a kormányzati politikában az utóbbi időben Kárpátalján is felerősödött a magyarellenesség. Ennek „remek” példája volt a Vereckei emlékmű felgyújtása. Az elkövetők a Szvoboda ukrán nacionalista szervezet tagjai közül kerültek ki.

A párt erősödését jól mutatja, hogy a tavalyi önkormányzati választáson három megyében is az első helyen végzett, és a legfrissebb felmérések szerint népszerűségük országos szinten hat százalék körül van, így biztos bejutó helyen állnak. Ez annak fényében számít jelentős előretörésnek, hogy a 2007-es parlamenti választáson csupán 0,76 százalékot értek el, bár akkor is a nyugati megyékben szerepeltek a legjobban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.