A politikus a hét elején a Tanjug szerb hírügynökségnek adott nyilatkozatában jelentette ki: a VMSZ nem támogatja azt a kezdeményezést, hogy vizsgálják felül Vajdaság alkotmányos státusát, és ennek folyományaként hozzák létre a Szerb Köztársaságot és a Vajdasági Köztársaságot, amelyek egyesítésével Szerbia szövetségi, azaz föderatív köztársasággá válna, ahogyan azt több nem kormányzati szervezet, politikai párt és magánszemély indítványozta.
Nincs realitása
Pásztor az MTI-nek kiemelte, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség a realitásokból indul ki, ugyanis Szerbia a történelme folyamán mindvégig unitárius állam volt, amely sohasem létezett föderatív berendezkedésű országként. Véleménye szerint a föderalizálódás jelei nem mutatkoznak – például – Romániában vagy Szlovákiában sem. „Egyszerűen azért, mert a föderális berendezkedésnek nincs múltja egyik ország – és hozzájuk tartozik Szerbia is – közjogi történelmében” – tette hozzá. Tulajdonképpen arról van szó, hogy a múltban egyik ország sem rendezkedett be föderatív alapon a saját határain belül. „Tehát nem arról van szó, hogy a VMSZ ódzkodna vagy félne felvetni ezt a témát, hanem egyszerűen arról van szó, hogy ennek még elméleti síkon sincs realitása” – hangsúlyozta.
Autonómiakoncepció
Emlékeztetett arra, hogy a VMSZ autonómiakoncepciója „azért nem változott az utóbbi 15 évben, mert a realitásokból, az ambíciók kiszámítható felméréséből indult ki, illetve mindig azt tartotta szem előtt, hogy a célok megfogalmazásában meddig mehet el”. – Vajdaság vonatkozásában olyan koncepciót fogalmaztunk meg, amely hosszabb távon számol Szerbia közéleti tűrőképességének a határával. Ez a határ pedig ott húzódik, amelyen belül egy egységes Szerbia van, amelyhez – céljaink szerint – egy széles körű autonómiával rendelkező Vajdaság tartozik. Ennek a Vajdaságnak az autonómiája gazdasági és pénzügyi alapokra épül, és saját törvényhozói, végrehajtói és igazságszolgáltatási hatalommal rendelkezve önállóságot élvezne – mondta. Hozzátette: „Jelenleg azonban még ettől is nagyon messze vagyunk, mert Szerbia bármilyen autonómiaötlet felvetését az ország létét fenyegető veszélyként éli meg.”
Reális lehetőség
Pásztor István úgy véli, hogy mindettől függetlenül a VMSZ 15 évvel ezelőtt megfogalmazott ambícióinak fenntartására reális lehetőség van, és ezeknek az ambícióknak a „melegen tartása” hosszú távú érdeküket képezi. A VMSZ ezért lesz ott az április 1-jére összehívott konvención, amelyet a föderatív Szerbia megteremtését kezdeményezők hívtak össze. „A VMSZ osztja azoknak a véleményét, akik ugyancsak érzékelik Vajdaság lepusztulását és kirablását. Ezekről a kérdésekről készek vagyunk véleményt cserélni április 1-jén” – jelentette ki Pásztor István.