A Nyelvi jogok Szlovákiában című anyanyelv-használati útmutató aktualizált kiadványát még márciusban jelentette meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet. Ezt a polgári társulás aktivistái azért éppen most juttatják el a hivatalokba, mivel a kisebbségi nyelvhasználati törvény néhány – tavaly elfogadott és az új kiadványban már feltüntetett – módosításának érvényesítésére júliustól van módjuk a polgároknak.
A kiadvány bár a hivatalnokoknak is segítséget nyújthat, elsősorban a lakosság tájékoztatására szolgál, és az illetékes hivatalokban is hozzáférhető lesz. „Nem akarunk állami feladatokat ellátni, ami a hivatalnokok tájékoztatását illeti, az elsősorban az állam feladata, a kezdeményezés a polgárokat szolgálja” – szögezte le Cúth Csaba.
A nyelvhasználati szabályok aktuális jogállapotát tükröző kiadvány ahhoz nyújt támpontot a szlovákiai magyaroknak, hogy könnyebben áttekinthessék a gyakorlatban: hol, mikor és milyen körülmények között használhatják anyanyelvüket a hivatalokban. A júliustól érvényesíthető módosítások sorában a kiadvány többek között arra hívja fel a figyelmet, hogy az illetékes hivatalok pénzbírság terhe alatt kötelesek kétnyelvűen kiadni a születési, házassági, halotti anyakönyvi kivonatokat, engedélyeket, rendelkezéseket, valamint a közigazgatási szerv saját hatáskörében kiadott űrlapokat is.
Az 52 oldalas kiadvány elektronikus formában is hozzáférhető a Jogsegély.sk honlapon.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat