„Hitelt, bizalmat adhat” a kézfogás

Schmitt Pál köztársasági elnök szerint asgábádi látogatása után felgyorsulhat a kooperáció Magyarország és Türkmenisztán között, hiszen ez alkalommal több együttműködési megállapodás is létrejött a két ország között.

TK
2011. 11. 10. 15:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államfő magyar újságíróknak nyilatkozott így, miután csütörtökön megnyitotta a türkmén–magyar üzleti fórumot Asgábádban. Beszámolt arról, hogy szerdán találkozott türkmén partnerével, Gurbanguly Berdimuhamedovval, és hangoztatta: a két államfő közötti kézfogás, amely tízmillió magyart és hétmillió türkmént jelképezett, „hitelt, bizalmat adhat” a két ország közötti együttműködéshez, „az alapokat leraktuk”. Ez jelentette az első lépést a két ország közötti kapcsolatok fejlesztésében, az üzleti fórum már a második – mutatott rá.

Schmitt Pál kiemelte, a magyar üzletemberek, akik elkísérték útjára, új szolgáltatásokat, tudást és technológiákat kínálnak a türkméneknek, és ajánlataik felkeltették az érdeklődést a közép-ázsiai országban. A fórumot megnyitó beszédében Schmitt Pál hangoztatta, olyan területeken lehet igazán eredményes az együttműködés, amelyeken „Magyarország már bizonyított”, és amelyeken más országokkal is hatékonyan kooperál. Ilyen területként említette a mezőgazdaságot, hiszen Magyarország minőségi élelmiszereket állít elő, valamint a vízgazdálkodást, amely véleménye szerint a következő években az egyik legnagyobb kihívás lesz a térségben. Ebben Magyarországnak nagy tapasztalata van, hiszen az uniós Duna-stratégia kidolgozásában is jelentős szerepet vállalt – tette hozzá.

További lehetséges együttműködési pontnak nevezte a gyógyszeripart, az építőipart és a turizmust. Kitért a mérnöki technológiák átadására is, megjegyezte: Türkmenisztánban nagyon dinamikusan fejlődnek a városok, ami magas szintű technológiát igényel, és ezt „hoztuk magunkkal”. Türkmenisztán húsz éve nyerte el függetlenségét, és „elkezdte építeni azt a csodát, amelyet mindannyian megtapasztalhattunk most” – utalt a fejlődésre, amelyen az ország az elmúlt években átment.

Az energetikai kapcsolatok kérdését illetően úgy fogalmazott, sokáig tart még, amíg Türkmenisztánból gázt lehet eljuttatni Magyarországra, de ennek a lehetőségnek a megteremtésén fáradozik mindkét fél. Gurbanguly Berdimuhamedov a két ország közötti gazdasági vegyes bizottság felállítását javasolta, és közölte, hogy hamarosan magas szintű türkmén delegáció érkezhet Budapestre.

A csütörtöki türkmén–magyar üzleti fórumon az államfő megnyitója után többek között türkmén miniszterek és magyar üzletemberek tartottak előadást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.