Az államfő magyar újságíróknak nyilatkozott így, miután csütörtökön megnyitotta a türkmén–magyar üzleti fórumot Asgábádban. Beszámolt arról, hogy szerdán találkozott türkmén partnerével, Gurbanguly Berdimuhamedovval, és hangoztatta: a két államfő közötti kézfogás, amely tízmillió magyart és hétmillió türkmént jelképezett, „hitelt, bizalmat adhat” a két ország közötti együttműködéshez, „az alapokat leraktuk”. Ez jelentette az első lépést a két ország közötti kapcsolatok fejlesztésében, az üzleti fórum már a második – mutatott rá.
Schmitt Pál kiemelte, a magyar üzletemberek, akik elkísérték útjára, új szolgáltatásokat, tudást és technológiákat kínálnak a türkméneknek, és ajánlataik felkeltették az érdeklődést a közép-ázsiai országban. A fórumot megnyitó beszédében Schmitt Pál hangoztatta, olyan területeken lehet igazán eredményes az együttműködés, amelyeken „Magyarország már bizonyított”, és amelyeken más országokkal is hatékonyan kooperál. Ilyen területként említette a mezőgazdaságot, hiszen Magyarország minőségi élelmiszereket állít elő, valamint a vízgazdálkodást, amely véleménye szerint a következő években az egyik legnagyobb kihívás lesz a térségben. Ebben Magyarországnak nagy tapasztalata van, hiszen az uniós Duna-stratégia kidolgozásában is jelentős szerepet vállalt – tette hozzá.
További lehetséges együttműködési pontnak nevezte a gyógyszeripart, az építőipart és a turizmust. Kitért a mérnöki technológiák átadására is, megjegyezte: Türkmenisztánban nagyon dinamikusan fejlődnek a városok, ami magas szintű technológiát igényel, és ezt „hoztuk magunkkal”. Türkmenisztán húsz éve nyerte el függetlenségét, és „elkezdte építeni azt a csodát, amelyet mindannyian megtapasztalhattunk most” – utalt a fejlődésre, amelyen az ország az elmúlt években átment.
Az energetikai kapcsolatok kérdését illetően úgy fogalmazott, sokáig tart még, amíg Türkmenisztánból gázt lehet eljuttatni Magyarországra, de ennek a lehetőségnek a megteremtésén fáradozik mindkét fél. Gurbanguly Berdimuhamedov a két ország közötti gazdasági vegyes bizottság felállítását javasolta, és közölte, hogy hamarosan magas szintű türkmén delegáció érkezhet Budapestre.
A csütörtöki türkmén–magyar üzleti fórumon az államfő megnyitója után többek között türkmén miniszterek és magyar üzletemberek tartottak előadást.