A szlovák kormánynak és a külügyminiszternek határozottan tiltakoznia kellene az ellen, ahogy a magyar Külügyminisztérium eljárt Boldoghy Olivér révkomáromi színész-vállalkozó esetében, aki a magyar állampolgárság felvétele után elveszítette a szlovákot – véli Ján Slota, az ellenzéki Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke.
„Felszólítom politikai vezetésünket, hogy konzultációkra hívja vissza Peter Weiss (budapesti szlovák) nagykövetet, és közösen adják a magyar politikusok tudtára, mivelhogy Budapesten nyilván nem ismerik a tényeket, hogy a Szlovák Köztársaság szuverén ország, minden törvénysértő állampolgára ellen mindig a hatályos jogrend szerint jár el, és sohasem fogunk igazodni Budapest neofasiszta viselkedéséhez, sem annak alárendelni magunkat„ – nyilatkozta a magyarellenességéről elhíresült politikus a TASR hírügynökségnek csütörtökön.
„A Szlovák Nemzeti Párt határozottan tiltakozik a magyar külügyminisztériumnak Peter Weiss nagykövettel szembeni arrogáns eljárása ellen” – húzta alá Slota. Hozzátette: Mikulás Dzurinda szlovák külügyminiszter „csak nagyon gyengén és langyosan reagált, hogy fenntartsa jó kapcsolatait budapesti barátaival”.
„Ez érzékeny téma”
Bugár Béla, a Híd magyar–szlovák párt elnöke levélben fordult a szlovák alkotmánybírósághoz, amelyben sürgeti, hogy a testület mihamarabb vizsgálja meg, összhangban van-e az alkotmánnyal a tavaly módosított és sokat vitatott szlovák állampolgársági törvény – tájékoztatta Czuczor Nóra, a Híd szóvivője az MTI pozsonyi tudósítóját csütörtökön.
„Ez egy érzékeny téma, ráadásul a törvény életbe lépése óta folyamatosan vesztik el szlovák állampolgárságukat azok, akik valamilyen más ország állampolgárságáért folyamodtak. Meggyőződésem, hogy ez a választási kampány során felesleges feszültségkeltéshez vezethet. Ennek elkerülése érdekében a lehető leghamarabb le kellene zárni az ügyet. Ezért sürgetem a mielőbbi alkotmánybírósági döntést” – jelentette ki Bugár.
A Híd szeptemberben nyújtotta be az alkotmánybírósághoz az állampolgársági törvény alkotmányellenességét feltételező beadványt, amelyet 44 koalíciós képviselő támogatott. A beadvány aláírói azt is kérték, hogy tekintettel a probléma súlyára, az alkotmánybíróság soron kívül foglalkozzon a témával. A legfelsőbb bírói testület azonban eddig nem reagált a beadványra.
Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke már vasárnap az MTI-nek nyilatkozva sürgette az alkotmánybírósági döntést. „Fontosnak tartjuk, hogy az alkotmánybíróság minél hamarabb hozza meg a döntését. Hiszen ennek a testületnek a pozitív döntése, az alkotmánynak megfelelő döntése, miszerint az állampolgárság senkitől nem elvehető az állampolgár saját akaratán kívül, az segítene abban, hogy a hatalom arroganciája ne nyerjen egyre nagyobb teret a szlovák politikai térfélen” – jelentette ki Berényi.
Az MNO is beszámolt arról, hogy Boldoghy Olivér felvidéki színész-vállalkozót a szlovák belügyminisztérium megfosztotta szlovák állampolgárságától azzal az indokkal, hogy nyáron felvette a magyar állampolgárságot.