30 ezer nőnek kell hozzányúlni a melléhez?

A francia egészségügyi hatóságok a hét végéig harmincezer nőt szólíthatnak fel a PIP szilikonimplantátum eltávolítására, miután több rákgyanús esetet találtak. A döntés más országokban is több tízezer nőt érinthet.

NT
2011. 12. 21. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Jelenleg folyik a mellimplantátumok vizsgálata a rákos megbetegedések kockázata szempontjából” – mondta kedden Valérie Pécresse kormányszóvivő, költségvetési miniszter. „A kormány a hét végéig jelenti be, hogy javasolja-e a francia nőknek a hibás mellbetétek eltávolítását” – tette hozzá a miniszter az LCI televízióban.

Az 1991-ben alapított Poly Implant Prothese (PIP) francia cég egy időben az ágazat harmadik legnagyobb cége volt, évente 100 ezer szilikon mellbetétet szállított, 80 százalékukat Spanyolországba, illetve Nagy-Britanniába. Franciaországban jelenleg 30 ezer nő viseli a terméküket.

A problémát az okozza, hogy a PIP a gyanú szerint rossz minőségű szilikongélt használt a mellbetétekhez. A gél, amely tízszer olcsóbb, mint az egészségügyi előírásoknak megfelelő anyag, megnöveli az implantátum borításában a szakadás kockázatát, ennek következtében a környező szövetek gyulladását és a szilikon szivárgását.

Az egészségügyi minisztérium szerint egyelőre a PIP-implantátumok és a rák közötti ok-okozati viszony nem bizonyított, azonban nyolc rákos megbetegedést jelentettek olyan nők esetében, akik ezt a márkájú mellbetétet viselték. A megbetegedések között a limfóma egy ritka formáját, egy mandularákot, egy leukémiát és öt mellrákot találtak.

A hatóságok kérésére a Nemzeti Rákellenes Intézet (INCA) onkológusokból, hematológusokból és sebészekből álló szakértői csoportot hozott létre, amelytől péntekre várnak szakvéleményt. A tárca közölte, hogy a csoport javaslatának megfelelően jár el: ha nem találtak további kockázatot, tudomásul veszik, ha pedig azt javasolják, hogy óvatosságból jobb eltávolítani a betéteket, ennek megfelelően járnak el.

A Libération című francia napilap úgy tudja, az egészségügyi hatóságok már döntöttek az elővigyázatosságból való eltávolításról, ami példa nélkül álló lenne a modern plasztikai sebészet történetében.

A kormányszóvivő szerint ha sürgős közegészségügyi intézkedésről van szó, az eltávolítás költségeit a társadalombiztosítás állja. Franciaországban eddig 2172 esetben tettek panaszt a dél-franciaországi székhelyű PIP ellen, amely a 2000-es évek közepén a megerősödő konkurencia és az eladásai csökkenése miatt a gyanú szerint csökkenteni akarta a gél beszerzési árát. A rendőrség akkor „nem szándékos testi sértés és emberölés” gyanújával indított vizsgálatot.

A 2010 márciusában bírósági csődeljárás alá helyezett vállalat ellen külföldről eddig nem nyújtottak be panaszt. Az első botrány 2010-ben tört ki, amikor felfedezték a csalást, és az illetékes egészségügyi hivatal betiltotta ezeknek az implantátumoknak a használatát, és vizsgálatot ajánlott a betétet viselő nők számára. A második riadalom akkor kezdődött, amikor egy PIP-implantátumot viselő 53 éves nő novemberben egy igen ritka daganatos betegség, a primitív mell limfóma áldozata lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.