Nagy-Britannia nem kapott meg bizonyos biztosítékokat nemzeti érdekeinek védelmében, ezért vétózta meg Brüsszelben az uniós pénzügyi fegyelem szigorítását célzó új szabályozási egyezménytervezetet – közölte hétfőn a brit parlamentben David Cameron.
„Nem 26 az 1 ellen az állás” – mondta beszámolók szerint a kormányfő konzervatív pártjának frakcióülésén szerda este. „Vannak országok, amelyek egyáltalán nem biztosak benne, minek az aláírására kérték őket.” A The Independent című brit napilap csütörtöki számában arról írt, hogy Cameron az elmúlt két napban több bizonytalankodó uniós ország vezetőjével tárgyalt. Köztük volt Petr Necas cseh miniszterelnök, Frederik Reinfeldt svéd kormányfő, valamint Enda Kenny ír miniszterelnök, de a múlt héten a tétovázók között is felemlegetett Magyarországról most nem esett szó. A telefonbeszélgetések során a felek megegyeztek abban, hogy szorosan együttműködnek uniós ügyekben, és továbbra is az adósságválság kezelését, illetve a versenyképesség növelését tekintik elsődleges feladatuknak.
A britek előző pénteken Brüsszelben egyetlenként megvétózták az uniós szerződésmódosítással egybekötött költségvetési fegyelmi szigorítást. London azt akarta, hogy minden pénzügyi szabályozásban vétójoga legyen. A többiek nem értettek egyet ezzel, mire Nagy-Britannia közölte, az lenne a legjobb, ha a 17 euróövezeti tagállam a lisszaboni szerződés keretein kívül lépne szorosabb együttműködésre. Nagy-Britannia, amely nem tagja az eurózónának, aggódik amiatt, hogy az Európai Bizottsághoz és az Európai Bírósághoz hasonló, közös uniós intézményeket használnák egy új megállapodás betartatására.
A brit sajtó korábban arról számolt be, súlyos feszültségeket szít a konzervatív–liberális brit kormánykoalíción belül, hogy David Cameron miniszterelnök a brüsszeli EU-csúcson nem volt hajlandó csatlakozni az uniós pénzügyi fegyelem szigorítását célzó új szabályozási egyezménytervezethez.