„Úgy véljük (...), hogy a szükséges üzenetet gyorsan és hatékonyan lehet továbbítani az állampolgároknak” – jelentette ki Josipovics, aki annak az elvárásának is hangot adott, hogy a csatlakozási szerződés ratifikálása „minél előbb befejeződjék”.
Horvátország december 9-én írta alá a csatlakozási szerződést az Európai Unióval, aminek köszönhetően az EU 28. tagállama lehet, várhatóan 2013 júliusában, ha a horvátok a népszavazáson jóváhagyják, a 27 tagállam pedig ratifikálja az okmányt. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a horvátok mintegy 60 százaléka támogatná a csatlakozást a népszavazáson.
A választásokat felügyelő GONG civil szervezet figyelmeztetett, hogy számos jogszabályi feltétel hiányzik az ország függetlenné válása (1991) óta megszervezendő első referendumhoz, és kérte a népszavazás időpontjának „ésszerű” elhalasztását. A GONG szerint az állampolgárokat sem tájékoztatták kellőképpen az uniós integráció hatásairól.
Az Ipsos Puls intézet nemrégiben elvégzett felmérése szerint ugyanis a megkérdezettek 87 százaléka „közepesen vagy rosszul tájékozott” az EU működését és a csatlakozás következményeit illetően. A december 4-i választás eredményeképpen felállt új horvát parlament csütörtökön tartja első ülését. Tamara Capeta, a GONG egyik vezetője szerint a képviselők várhatóan aznap hagyják jóvá a csatlakozási döntést. Szerinte innen számított 30 napon belül kell megtartani a referendumot.
Az új balközép kormányról pénteken szavaz a törvényhozás.
Szlovénia 2004-es csatlakozása után Horvátország lesz a második EU-tagállam az egykori Jugoszlávia hat tagköztársasága közül. A csatlakozási perspektívára minden nyugat-balkáni állam ígéretet kapott.