„Legyőzte” a kínai hatóságokat a lázadó falu

A tartományi vezetés teljesítette a vukani lakosok minden feltételét, így azok nem vonultak a helyi kormányzat székháza elé szerdán.

WL
2011. 12. 21. 12:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megoldódni látszik a helyzet a tizenegy napja rendőrségi kordonnal körbekerített délkelet-kínai Kuangtung (Guangdong, Kanton) tartomány Vukan (Wukan) nevű falujában. A korábbi demonstrációk egyik vezetőjének feltételezhetően erőszakos halála miatt tüntető falubeliek hétfőn még azzal fenyegetőztek, hogy szerdán a Lufeng városi kormányzat elé vonulnak, hogy ott petíciót nyújtsanak be a helyzet megoldását kérve. Kedden már a menet tervének lefújásáról lehetett hallani, feltételül a falu körüli barikád eltávolítását, a földtulajdont érintő viták rendezésére egy vizsgálati testület felállítását kérték a vukani lakosok, valamint azt, hogy több újságíró láthassa a szeptemberi tüntetések vezetőjének, Hszüe Csin-po-nak (Xue Jinbo) holttestét, akit a falubeliek szerint agyonvertek a rendőrök.

Szerdán a tartomány helyettes pártvezére, Csu Ming-kuo (Zhu Mingguo) azt ígérte Jang Szö-mao ( Yang Semao) átmeneti falutanácsi vezetőnek, aki a tárgyalásokat irányítja, hogy a következő napokban szabadon engedik a korábbi tüntetések során elfogott, fogva tartott négy falubelit. Csu Hszüe Csin-po holttestének átadásába is beleegyezett. A vitás földkisajátításokkal kapcsolatban helyi hivatalnokok már korábban ígéretet tettek arra, hogy kivizsgálják a korrupció gyanúját, befagyasztják az ingatlanfejlesztési projekteket, visszaadják a kérdéses 26 hektáros területet és kárpótolják a földkisajátítások áldozatait. Utóbbit szerdán Csu is megerősítette. A tárgyalásokat megelőzően kedd éjjel a harmadik feltétel is teljesült, a rendőrök ugyanis visszavonultak a falu körül felállított ellenőrző pontjaikról.

A kínai hatóságok részéről igen ritkának számít, hogy ilyen nagyszabású engedményeket tegyenek. Hogy a „lázadó falu” esetében miért voltak hajlandók erre, annak több oka is lehet. Egyrészt Vukan hosszú távú problémát jelentett, kisebb-nagyobb megszakításokkal már szeptember óta tartottak a lázadások. Másrészről a kuangtungi pártvezér, Vang Jang (Wang Yang) politikai karrierje nagyban a helyzet tisztázásától függött. A stabilitás fenntartása és a lázadás kezelése Vang számára a legnagyobb országos hatalmat jelentő, kilencfős politikai bizottság állandó bizottságába (PBÁB) való alkalmasságának próbája is volt egyben. Csakugyan hozzájárulhatott a központ engedékenységéhez, hogy mindössze másfél órás autóútra Vukantól, Hajmen (Haimen) városban kedden 20 ezren kezdtek tüntetésbe egy széntüzelésű hőerőmű felépítése ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.