Lövöldözés hangja volt hallható a fővárosban

Lövöldözés hangja volt hallható pénteken a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosában, az ellenzék fellegvárának számító Kinshasában, miután bejelentették, hogy az előzetes eredmények szerint az eddigi államfő, Joseph Kabila nyerte az elnökválasztást.

NT
2011. 12. 09. 21:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik negyedben a fiatalok autókat gyújtottak fel, gumiabroncsokat égettek és kövekkel dobálták a rendőröket, akik könnygázzal próbálták meg feloszlatni a rendbontókat. Kisebb fosztogatásokról is érkezett jelentés. Eközben Kabila hívei örömünnepet tartanak.

Tizenegy jelölt közül a leköszönő elnök, a 40 éves Kabila nyerte a kongói elnökválasztást, az előzetes eredmények szerint a 18,14 millió leadott szavazat 49 százalékát szerezte meg. Az ellenzék vezetője, a 78 éves Etienne Tshisekedi 32 százalékot kapott. Az eredményeket ratifikálnia kell a legfelsőbb bíróságnak, amely december 17-én nevezi meg a győztest.

Az ellenzék szerint csalás történt a választásokon, míg nemzetközi megfigyelők enyhébb kifejezést használva „szabálytalanságokat” emlegettek.

Tshisekedi provokációnak nevezte az eseményeket, és elutasította az előzetes eredményeket. „Mától fogva a Kongói Demokratikus Köztársaság megválasztott elnökének tekintem magam” – jelentette ki az ellenzék vezetője. Tshisekedi visszautasította, hogy a legfelsőbb bíróság előtt keresse igazát, mert az szerinte Kabilát szolgálja ki. „Ezzel már félig elismerném legitimitását, amit soha nem teszek meg” – hangoztatta az ellenzéki.

Tshisekedi további utasításig nyugalomra és éberségre intette híveit. Eközben a nemzetközi közösség több tagja aggodalmát fejezte ki az eseményekkel kapcsolatban. A volt gyarmattartó hatalom, Belgium az erőszakcselekményektől való tartózkodásra intette a feleket, illetve hangsúlyozta, hogy a tiltakozásnak békésen kell lezajlania. London a választási szabálytalanságok kivizsgálását sürgette, míg az ENSZ nyugalomra és önkorlátozásra intett. Az Európai Unió a biztonsági erők és a politikusok felelősségét hangoztatta a feszültség elkerülésében.

A Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet szerint a választásokat kísérő erőszakcselekményekben eddig legalább 18-an meghaltak, 100-an pedig megsebesültek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.