A német kancellár a Bundestagban – a törvényhozás alsóházában – elmondott beszédében hangsúlyozta: az uniós csúcson kötött megállapodással kijavítják az euróövezet „születési hibáit”, azt, hogy a közös pénzpolitika mellé nem társítottak közös költségvetési politikát. Ezt nem lehet egy csapással, máról holnapra megvalósítani, „de elindultunk az úton, amelyen már nem lehet visszafordulni” – mondta. Az út „egy új Európához, a stabilitás, a szolidaritás és a bizalom Európájához vezet” – tette hozzá.
A megállapodásból az uniós huszonhetek közül egyedüliként kimaradt Nagy-Britanniáról szólva hangsúlyozta: London a távolmaradás ellenére fontos partner marad az Európai Unióban, egyebek között a közös külpolitika és a közös belső piac alakításában, valamint a klímavédelmi erőfeszítésekben. Angela Merkel úgynevezett kormánynyilatkozatban tárta a törvényhozók elé a kabinet véleményét az uniós csúcsról. A szerdai az ötödik kormánynyilatkozat volt az idén, amely az euróövezeti válság megoldásáról szólt.
A csúcstalálkozón az euróövezeti államok és kilenc további EU-s tagállam arról állapodott meg, hogy kormányközi szerződést készítenek elő a költségvetési politika szorosabb összehangolásáról. A bolgár, cseh, dán, lett, litván, lengyel, magyar, román és svéd kormányfők jelezték: készen állnak csatlakozni a folyamathoz azt követően, hogy – ahol ez szükséges – a kérdésben konzultáltak törvényhozásukkal.